fbpx

İzmir Kuaförler Odası Başkanı Sezai Apaydın ile açık açık

Kategori

İzmir Kuaförler Odası Başkanı Sezai Apaydın ile açık açık

İzmir Kuaförler Odası Başkanı Sezai Apaydın , İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Uzmanları İşletmecileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Göztepe Kız Teknik Lisesi, Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Meslek Lisesi, Bornova Atatürk Meslek Lisesi ve Nene Hatun Kız Meslek Lisesi , Beyaz Kelebek Projesi

Kendisi özel, meslek odası özel bir şehir. Kuaförler Odası Başkanı Sezai Apaydın ile açık açık…

Mesleğine olan tutkusu, yapıcı ve pozitif bakış açısıyla İzmir Kuaförler Odası Başkanı Sezai Apaydın’dan bilgi aldık. İşte satır başları.

Estetica: Kaç yıldır Oda’da görev yapıyorsunuz? Sizce kuaförler neden meslek örgütlerinde görev almalılar?

Sezai Apaydın: 12 senedir oda deneyimim var. 6 sene yönetici olarak hizmet ettim. 6 senedir de başkanlık yapıyorum. Oda’da çalışmadan önce Artistik Kuaförler Derneği’nde 10 sene yönetici olarak görev yaptım. O dönemde Kemal Bey, Adem Bey ve İsmail Sarıca vardı. Dolayısıyla mesleğimizi bir yere getirmek adına sosyal gruplarda hep yer aldım.

Sezai Apaydın: Benden önce başkanlık yapanları saygı ile anıyorum. İmkânlarını, cesaretlerini ve vizyonlarını tartışmıyorum. O zamanın koşulları farklıydı. Sezai Apaydın ile beraber İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Uzmanları İşletmecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası çağ atladı. Bu kurumu yetkili kılma çabası adına amacımız yerine ulaşırsa, en son meslek şurası ile ilgili çalışmadan doğru isteklerde bulunurlarsa, Oda yetkili bir kurum haline geldiğinde, kuaförlerin beklentilerine cevap verdiğimizde burası iyi işleyebilecek.

İzmir Merkez’de 2500 kaydımız var. 2500’ün içerisinde güzellik uzmanları ve ağdacılar da var. 1800’ü ise kuafördür. 300 Ticaret Odası’nda kayıtlı üye var. Bir de ilçelere bağlı olan karma odalarda 2500 tane var. İzmir il ve ilçelerinde toplam 5000 kuaför var. Odamızda kurumsallaşma konusunda çalışmalar yapıldı. Oda’nın yerini değiştirdik ve büyüttük. Eğitim Merkezi yapıldı. Hijyen eğitimi konusunda bir proje gerçekleştirdik. Kuaförlere yasal zorunluluktan kaynaklanan bir hijyen eğitimi veriyoruz. Yöneticilerimizden dört kişiyi Almanya’ya dört kişiyi de Fransa’ya gönderiyoruz. 6-10 Temmuz 2015 tarihinde Fransa’da bir okulla işbirliği yaptık. 3-7 Ağustos 2015 tarihinde de “Kuaförlükte İş Güvenliği ve Hijyen” hakkında bir eğitim gerçekleşecek. 1 haftalık bir eğitim alacaklar. Mesleki belgelendirme hayata geçiyor. Ulusal mesleki yeterlilik kurumunda 5 yıldır çalışma yaptık. Güzellik uzmanlığı, manikürcülük ve berberliğin müfredatta nasıl olması gerektiğini organize ediyorlar. Müfredat hazırlanıyor. İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Uzmanları İşletmecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yapmış olduğu çalışmalar sonucunda deneme sınavları ve yeterlilik sınavları yapıldı. İzmir pilot bölge olarak seçildi. Yapılan sınavlar kameralara çekildi ve Ulusal Yeterlilik Kurumu,na gitti. Mesleki Yeterlilik Belgesi verebilmek için kuaförlerin, manikürcülerin ve güzellik uzmanlarının akredite olma konusunda bir çalışması var. Bu çalışma sonrası akredite olursa, bundan sonra ustalık ve çıraklık sınavları olmayacak, kuaför olmak isteyen insanlar odaya gelecekler ve oda tarafından düzenlenen sınava katılarak, kuaförlük yapma belgesini alabiliyor olacaklar. Europass alacaklar ve bu belge yurtdışında da geçerli olabilecek. 5 yıl sonra ise vize yaptırması için izlenmeleri gerekiyor. Kuaförlere verilen belgelerin belirli bir sisteme oturması açısından çok önemli bir belge. İzmir Oda olarak Mesleki Belge veriyor olacağız… Bunu başarabilirsek, işimize biraz daha ciddiyet katmış olacağız. Bunun amacı farklı yollarla belge alınmasını önlemek. Eğer bu çok ciddi bir şekilde yapılır, bütün sistem kameraya alınırsa ve iyi denetlenirse, kayırmaların önüne geçilmiş olunur. Bu da mesleğin kalitesine yansır diye düşünüyorum. Bir kadın kuaförden sağlıklı bir hizmet alırsa verimlilik artar. Ben mesleğe çok isteyerek başladım. Çok sevdim ve başarımı üstüne koyarak geldim. Bazen bir mimar olsaydım diyorum, hiç kalıcı bir eserimiz yok. Yapıyoruz ve gidiyor diyorum ama düşününce mutlu bir kadın yaratıyorsunuz. Mutlu kadın güzel yemek yapıyor, eşini mutlu ediyor, eşini işe mutlu uğurluyor, eşi işe mutlu gidiyor ve dışarıda pozitif enerji yayıyor etrafına.

Estetica: Kuaförler Odası’nın sektörel projelere sıcak bakan bir yapısı var. Bir de geçen yıllarda yaptığınız bir yarışma var.

Sezai Apaydın: Kuaförler Odası’nda ben başkan olarak, kuaförlüğü üst seviyelere taşımak istiyorum. Bunun da eğitimden geçtiğine inanıyorum. L'Oréal Professionnel, eğitim konusunda sadece oda ile değil genel anlamda Türkiye’de kuaförlerin eğitilmesine ön ayak olmuş önde gelen bir firma. Eskiden rakipsiz firmalar vardı. Siz onlara mecburdunuz ve size hiçbir eğitim vermiyorlardı. Ancak ustanızdan öğrenirseniz yapabiliyordunuz. Bu çark tamamen değişti. Renklendirmeyi ya da permayı sarmayı, gençlere L'Oréal Professionnel öğretti. L'Oréal Professionnel ile bizim vizyonumuz birleşiyor. Ege Üniversitesi ile bir anket çalışması yaptım. Fakat benim için yeterli olmadı, daha sonra L'Oréal Professionnel ile kuaförlerin işe bakışları, hijyen eğitimi konusunda bir anket yaptım ve “Bununla ilgili bir data toplayıp, doküman hazırlar mısınız?” dedim. Bunun üzerine onlar daha farklı yaklaştılar ve Beyaz Kelebek projesi doğdu. Bu projede önemli olan kuaförlere katkıda bulunabilmekti. Bu projeye katılan kuaförler ciddi fayda elde ettiler ama yine de bu başarının daha üst seviyelerde olmasını isterdim.

Estetica: İzmir’de kuaförlük bölümüne sahip olan Meslek Liseleri ile çalışmalarınız var mı?

Sezai Apaydın: Göztepe Kız Teknik Lisesi, Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Meslek Lisesi, Bornova Atatürk Meslek Lisesi ve Nene Hatun Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin katılımları ile okul sektör işbirliği çerçevesinde salonlarda çalışmalar yaptık ve öğrenciler ustalar ile birlikte topuz taradılar. Son sınıf öğrencilerine salonlarda staj imkânı sağlanıyor.

 

İzmir Kuaförler Odası Başkanı Sezai Apaydın ile röportajımızın tamamını Estetica Dergisi Şubat Mart sayısında bulabilirsiniz. 

Önerilenler

Önceki İçerik22 yıldır Doğatek
Sonraki İçerikSabit Akkaya Koleksiyonu

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz