İz bırakan yetenek: Alexandre de Paris

0

Bir efsanenin hikayesi

1960’larda Alexandre de Paris tüm kraliyetin kuaförüydü. Göz alıcı tüm düğünlerde ve resepsiyonlarda oradaydı. Windsor Düşesi, Fransa Prensesi Diane, Monako Prensesi Grace en sadık müşterilerindendi. Jackie Kennedy’nin topuzuna elmas serpiştirme fikrini uyguladığı 1961’de Versailles’daki resmi devlet yemeği de dahil rüya gibi davetlerle dolu bir hayatı vardı. Michèle Morgan, Romy Schneider, Callas, Audrey Hepburn, Lauren Bacall, Liza Minelli, Greta Garbo, Sophia Loren gibi film yıldızlarının saçlarını 500’den fazla kez yaptığı ve tüm bu yıldızların Alexandre de Paris’in yeteneğinin büyüsüne kapıldığı söyleniyor. Sonrasında da Hollywood’a gitti. My Fair Lady filminin setinde Audrey Hepburn’ün saçlarını yaptı. Elizabeth Taylor ise Kleopatra filminin setti için özellikle onu istedi. 1946’dan beri, sanatsal topuzu keşfettiğinde ve moda dünyasına çok dikkat çeken bir giriş yaptığında, Alexandre de Paris, en büyük moda tasarımcılarıyla çalışmayı asla bırakmadı: Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Hubert de Givenchy, Christian Dior, Karl Lagerfeld, Madame Grès, Jean-Paul Gaultier… Ve saç stilleri ve kreasyonları sürekli olarak podyumları büyüledi ve Fransız zarafetini sembolize etti.

alexandre de parisalexandre de paris

alexandre de paris

Saçlar için mücevheralexandre de paris

1971’de Paris’in mücevher merkezinde bulunan ünlü Peigne Vendôme mağazasından esinlenerek ilk saç aksesuarını, Vendome tarağını hayal etti. Bir usta olarak, onun yarattıkları Fransız el yapımı işleri ve sanat işçiliğinin mükemmelliğini kutluyor. Fransız zarafetinin sembolü; Sfenks. Efsanevi bir kuaför için efsanevi bir yaratık. Bu nedenle yakın arkadaşı Jean Cocteau tarafından çizilen bu görsel tüm Alexandre de Paris kreasyonlarında hala görülen bir sembol.

Kült tasarımlar

alexandredeparisZamanla Alexandre de Paris’in tasarladığı aksesuarlar kült tasarımlar haline geldi. Çiçekli tokalar ve fiyonk tokalar gibi tasarımlar Alexdandre de Paris markasını ileriye götüren ve modayı belirleyen efsanevi koleksiyonlardır. Bu tasarımlardan sadece birinden bahsedilecek olsaydı, bu şüphesiz ‘vendome tarağı‘olurdu. Bu aksesuar kadının günlük yaşamı için bir yardımcı olması dışında gerçek bir güzellik ürünü.

 

alexandre de paris

alexandre de paris

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz