İşte Şükrü Akyüz…

İstanbul Erkek Berberleri için seferber olan, her soruna en uygun çözüm yolunu bulmak için araştıran ve amaçları uğruna yorulmaktan hiçbir zaman kaçınmayan İstanbul Erkek Berberleri Odası Başkanı Şükrü Akyüz ile görüştük.

Şükrü Akyüz kimdir?

Merzifon doğumluyum.  2 erkek çocuğum var.  Kalfalık dönemini Maçka Otel’de yaptım. Ustam Niyaz Samsunlu idi. Oradan Nişantaşı’nda Kuğu Güzellik Salonu’na geçtim. 1982’de Beşiktaş’ta iş yeri açtım. Tam 31 yıldır aynı yerde faaliyet gösteriyoruz. 45 yıldan bu yana meslekteyim.

                                    Şükrü AKyüz

Örnek bir Oda Başkanısınız. Girmeye nasıl karar verdiniz?

Herkes gibi benim de ideallerim vardı. Bu nedenle 1987’de bana odada yönetim kurulu üyeliği teklif edildiğinde o dönemde destek olamayacağımı, ailemle ilgili planlarım olduğunu ancak ilerde katılacağımı söyledim. Ama bizi orada görmek istediklerini ve destek olmamız gerektiğini söylediler.  Böylece listeye girmiş olduk ve yenilikçi çağdaş görüşlerimizle İstanbul Erkek Berberler Odası’na bir şeyler katmak istedik.

Sonuçta fikirlerimle örtüşmeyen projeler oldu; çok kez görevimden istifa aşamasına geldim. Yönetim toplantılarına girdik. Yeni fikirler üretmeye başladık. Ama karşılık bulamadık. İçerideki arkadaşlarımızın desteği ve verdikleri enerjiyle mücadele etmeye karar verdim.

Ne zaman oda başkanı oldunuz?

1998 yılında mevcut oda başkanınından yönetimi devretmesini istedik. Kendisi bir dönem daha kalmak istediğini belirtti ve bir 4 yıl daha zaman kaybettik. 2002 yılında yapılan seçimin sonucunda yönetimi devir aldık. 16 yıllık bir deneyimin ardından Oda Başkanı olarak göreve başladım. Daha önce 96 yılında  Başkan Vekili olarak çalıştım. Daha önce de yönetim kurulu üyesi olarak Ömer Aydıner’in başkanlığı döneminde federasyonda da görev aldım.

Neleri başardınız?

Odamız çok geri kalmıştı. Daha önce çok köhneydi. Mesleğimizin çıtasını yükseltmek için, öncelikle meslektaşlarımızın çıtasını yükseltmemiz gerekiyordu. Mesleki etkinlikler yapmamız gerektiğine inanan bir kişiyim. Yurtdışında gördüklerimi neden ülkemizde yapamadığımızı hep düşünmüşümdür. Sosyal etkinlikler ve eğitimler önemliydi. Bunun için de var gücümüzle çalıştık.  Ekonomisi, sosyal yönü ve eğitim kısmı olan bir oda gerekiyordu. İstanbul Erkek Berberleri Odası’nın üye sayısı 650’den 6000’e kadar çıktı. Tüm üyelerimizin tüm detaylarına varıncaya kadar sistememizde bilgisini tutuyoruz.

Üyelerinizin tamamından aidat topluyor musunuz?

Biz kapı kapı dolaşarak aidat toplamıyoruz. Üyelerimizin 4000’e yakını odaya ve şubelerimize bizzat gelerek aidatlarını öderler. Gelemeyenler veya gelmeyenler herhangi bir ücret ödemeksizin anlaşmalı kurumlar üzerinden banka hesaplarımıza aidatlarını ödeyebiliyor.

3 çalışandan şu anda 17 çalışana ulaştık. Gayrimenkulleri odamıza ait olan iki ayrı şubeyle 10 yıldan bu yana hizmet veriyoruz. Mevcut merkez binamız da yine odamıza aittir. Sokak arasındaki küçük bir odadan bu binaya geçtik. Amacımız üyelerimize ulaşmak, bize ulaşan üyelerimizin de girdiklerinde gururlanmasını sağlamak.

Çalışanlarımıza ilave olarak üç hukuk müşaviri, bir mali müşavir ve eğitim müdürü ile profesyonel bir yapımız var.

Şükrü Akyüz

Haksız rekabetin önüne geçebildiniz mi?

Haksız rekabet sadece pankartlar değildir. Sadece kayıt dışı salonlar değildir. Burada gerçekleştirdiğimiz en önemli katkı yasalardaki eksikliklerin değişmesi ile ilgili başvurularımızdır.

Odaların müdahale etme yetkisi bulunuyor mu?

Asılan bir pankartı indiremezsiniz. Sadece ilgili makamlara (belediyeye ve birliğe) bildirmekle yükümlüyüz. Bir pankartı indirme, salon mühürleme, pazar günü açan salonu kapatma yetkimiz bulunmuyor. Bu yetki hiç bir meslek odasında bulunmamaktadır.

Bunun aksini söyleyen ve haskız rekabetin önüne geçeceğini, pazar taili uygulaması başlatacağını belirtenler var. Ne söyleyeceksiniz?

Bunların hepsi vesvese, aldatmaca ve yalan. Bu konu kuaför ve berberlerin en hassas noktası. Hepimizin müzdarip olduğu bir durum. Bu nedenle bu sorun oldukça farklı bir şekilde kullanılabiliyor. İnananlar olabilir ama kesinlikle inanmasınlar. Odaların görev ve yetkileri belirlenmiş durumda.

Aidatları kaldıracağını belirten adaylar dahi olabiliyor?

Bu sadece bir palavra ve yalan. Odaların alması gereken aidatlar kamu alacağıdır.  Nasıl almayacağım dersiniz?  Affetmesi, hatta faizini dahi almaması suçtur. Bunun için kanun değişikliği gerekir.

Okuyucularımıza bunu iyi açıklamamız gerekiyor.

Tabii ki. Bu tür yalanlara kanmamaları gerekir. Biz bir kamu kuruluşuyoruz. Bir belediye, bir maliye alacağımı almıyorum diyebilir mi?  Onlar dediği zaman biz de söyleriz.

Peki, odanızı diğer odalarla karşılaştırdığınız zaman 10 üzerinden kaç puan verirsiniz?

Bizim bir puan vermemiz söz konusu olamaz. Önemli olan bizi seçenlerin, tanıyanların puan vermesini isteriz. Meslektaşını ileriye götürmüş öncü odalardan biri olduğumuzu biliyoruz.

Sizin için başarı kriteri nedir?

Bizim için başarı kriteri daima mesleği ve odayı daha üst bir seviyeye çıkarmak. İnsanların güleryüzü bana yetiyor. Bizim için önemli olan burada bulunduğumuz süre değil, bu süre içinde ne kadar iyi şeyler yaptığımız.

Peki başaramadığınız ne var?

Üyelerimiz salonlarını ziyaret etmemi bekliyorlar. Onu pek yapamıyorum. Teşkilatta en iyisi olmak,  mesleğin saygınlığını artırmak istiyorum. Hizmet gezmeyle-öpmeyle olmaz. Hizmet çalışmayla olur. Biz esnafın yaşadığı her türlü sıkıntıyı biliyoruz ve üstesinden gelmek için  çalışıyoruz.

Son iki yılda yaptığınız en önemli çalışmaları söyler misiniz?

Birincisi haksız rekabete yönelik hukuk savaşımız.  İkincisi her yere açılan dükkanların önlenmesi konusundaki çalışmalarımız.  Fiyat tarifeleri konusunda azami hadlere getirilmesi hususu ve pazar tatili uygulaması konusundaki tedbirlerimiz en önemlileri. Şu anda yazar kasadan basit usule dönüşe yönelik bir çalışmamız var.  Bunların tamamını 3 başlıkta toplayabiliriz. Yasal hizmetler, eğitsel hizmetler ve sosyal hizmetler olarak adlandırabiliriz.

Son olarak üyelerinize ve meslektaşlarınıza tavsiyeleriniz?

Yalan söyleyenlere asla inanmayın. Esnafın her türlü sorununu bilen bir başkanınız olarak, şunu söyleyebilirim ki yalan söyleyenleri noter tutanaklarıyla ortaya çıkarıyoruz. Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor, siz de değişin. Her türlü konuda üyelerimize meslek odaları olarak desteğe hazırız.

Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.