Islak Saçla Uyumanın Olumsuz Sonuçları

Kimi zaman saçımız bir gün daha idare edemeyecek kadar kirlendiğinde ya da yağlandığında veya ertesi sabah önemli bir toplantımız olduğu için saçımızı gece yıkayıp yatmak zorunda kaldığımız zamanlar olmuştur. Ancak, saçı kurutmadan ıslak bırakarak uyumanın saçınız ve cildiniz için pek çok olumsuz sonuca yol açtığını aklınızdan çıkarmayın. 

Islak saçla yatmak, sinüzitinizi azdırabileceği gibi, saçınıza da ciddi zarar verebilir. Islandığında saç gövdesi yumuşar, bu da saç tellerini zayıflatarak kırılma ve dökülme olasılığını artırır. 

Saç dökülmesi, Alopesi areata (bir otoimmün cilt hastalığı) veya hipotiroid gibi problemler nedeniyle saçları zaten zayıflamış kişiler, saçları kurutmadan uyumanın neden olduğu hasara daha da duyarlıdır. Ayrıca; ıslak saç ıslak cilde yol açar ve bu durum potansiyel olarak ciltte bakteri ya da mantara neden olabilir. Folikülit (saç köklerinin iltihabı) ve Sebore (saç derisinde kepeğe neden olan kuru bir cilt) gelişme riskini arttırır. 

Uzun süre yüzmenin cildinizi ciddi şekilde kurutmasına benzer şekilde, saç derinizin yüzeyine çok fazla su oturması (ıslak saçla uyumanın sonucu) saç derisinin kurumasına neden olabilir.

ıslak saçla uyumak

Islak saçla uyumak zorundaysanız nelere dikkat etmelisiniz?

Hasarı en aza indirmek için alabileceğiniz birkaç önlem mevcut. İlk olarak, suyla uzun süre temastan dolayı kurumuş olan saçların yeniden nemlenebilmesi için durulanmayan, nemlendirici bir saç kremi kullanmaya özen gösterin. 

Duştan çıktıktan sonra hassaslaşan saçlarınızı fırçalamak için en az 10 ila 15 dakika bekleyin. Saçı duştan hemen sonra taramak, saç telinin kopmasına yol açabilir. 

Önerilenler

Benzer İçerikler