fbpx

İnci Yeldan’a veda…

Uzun yıllardır Schwarzkopf Akademi bünyesinde görev yapan Akademi Müdürü İnci Yeldan, 21 yıl sonra veda etme kararı aldı.

İşte İnci Yeldan ile 21 yıla bakış… Hem tatlı bir sohbet hem de bir veda kahvesiyle…

Kaç yıllık bir hikayeye elvada diyoruz nasıl başladınız?

Schwarzkopf Professional’daki 21 yıllık hikayeye elveda diyorum. Kuaförlük hayatım 1979 yılında İsviçre’de başladı. Kuaförlüğe severek başladım. İlk okul günümde dersten sonra okuldaki hocanın yanına gittim, “Ben sizin yerinizde nasıl olabilirim,” diye sordum. O da bana “İlk önce çok iyi bir kuaför olacaksın ve sonrasında çok çalışacak, kendini devamlı geliştireceksin, hep eğitime açık olacaksın,” dedi. “Tamam, ben bugün hedefimi koyuyorum” dedim.

İsviçre’de kuaför olarak 11 yıl çalıştım, sonrasında tam salon açacağım derken, Türkiye’ye geldim. Hedefimden vazgeçmedim ama. Evlilik ve çocuktan sonra iş hayatıma geri dönmek istedim. 9 ay Vakko’da satış danışmanı olarak çalıştım. O da Türkiye’deki ilk iş tecrübemdi.

İsviçre’de kuaförlük yaptıktan sonra burada nasıl olur, çok bilemedim. Bir gün sabah evde kendime bir kahve yapıp ilanlara bakmaya başladım. O gün de Schwarzkopf Professional’in teknik eğitmen aradığı ilanı gördüm. Yurtdışındaki bir kuaförlük okulundan mezun, Almanca bilen birini arıyordu. “Tamam beni arıyorlar.” dedim ve hemen Cv’imi hazırladım,müracaat ettim.

Görüşmeye gittiğim dönem Eczacıbaşı ve Schwarzkopf’un ortaklığının başladığı dönemdi. İki ay kimse beni aramadı. Ben de “Benden  ne kadar çok varmış” derken iki buçuk ay sonra aradılar. O dönemde BC lansmanı olduğu için beklemeye almışlar. Nilgün Hanım’la görüştük. Akademiye girdiğimde içerisi görüşmeye gelenlerle doluydu. Merak ettim, “Gelenlerin hepsi tanıma uyuyor mu?” diye sordum, “Hayır” cevabı alınca “Peki, kim uyuyor?” diye sordum bu defa. “Siz” dedi. Öyle başladık. Toplam 21 yıl çalıştım.

Peki, nasıl geçti bu 21 yıl?Bu 21 yıl içinde neler değişti, neler dönüştü?

devamı Estetica Sonbahar 2020 sayısında…

Hem bir kuaför, hem de bir eğitmen ve akademi üyesi olarak bu eğitimleri alanlar ile almayanlar arasındaki farkın hakikaten bariz bir fark olduğunu söyleyebilir misiniz? Bu konuda nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Mesela Essential Looks eğitimleri 1998 yılından beri var ama bunu kuaförlerin kabul etmesi epey bir zaman aldı. Şu anda Essential Looks ve Trend bilgilerini farklı yorumlayıp müşterilerine sunabilecek duruma geldiler. Son beş yıldır kuaförler eğitim talep etmeye de başladı. Eskiden bizim zorlamamızla gidiyordu, artık kuaförlerden talep geliyor. Müşterileri için ilham aldıklarını da dile getiriyorlar. Çok daha ilgililer.

Bu 21 yılın içinde iyisiyle kötüsüyle pek çok anı var. Unutamadığınız, sizi duygulandıran bir anı var mı?

devamı Estetica Sonbahar 2020 sayısında…

Hayatla ilgili yeni kararlar almak çok güzel ama aynı zamanda hüzünlü tarafları da var, değil mi?

Ayrılacağımı açıkladıktan sonraki hafta çok hüzünlü geçti. Arayanlar, yazanlar, mektup bırakanlar…  İnsan kendini tutuyor ama içimde düğümlendi duygular. İnsanların arayıp sorması, bundan sonra da davet etmeleri, iletişimde kalmak istemeleri çok duygulandırdı beni.

Bundan sonrası?

devamı Estetica Sonbahar 2020 sayısında…

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Eğitimin önemini devamlı anlatıyorum. Eğitimi bırakmasınlar, tüm dünya bu sisteme geçti. Adım adım, ufak ufak o eğitimlere başlamamız gerekiyor ki hep taze bilgilerle hayatımıza devam edelim. Kuaförler çok değerli, kime dokunduysam, kime değdiysem hepsi çok değerli. Bu kazanımlarımı da beraberimde götürüyorum. Hepsini sevgiyle selamlıyorum…

Röportajın tamamı Estetica Sonbahar 2020 sayısında yer alacaktır… Estetica Dergisi uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

iOS (iPhone) Cep Telefonları ve iPad için Estetica Dergisi:
Android Cep Telefonları için Estetica Dergisi:

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz