İlham veren tablolar: İki Frida

İki Frida

 

18 yaşında geçirdiği bir trafik kazasından sonra yattığı yerde resimler yapmaya başladı ve böylece bir ressam olarak tarihe geçti. 21. yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen ressamın tabloları kadar, özel hayatı da gündemdedir.

Sanatçının her tablosunda çektiği acılardan yansımalar vardır. Kadınların üzerindeki toplumsal baskıyı ve erkek egemenliğini resimleriyle ironize etmeyi tercih etti. İki Frida tablosu Frida Kahlo’nun en önemli eserleri arasındadır. İki Frida’dan biri Avrupi tarzda giyinmiş, biri ise Meksika tarzı bir kıyafetle oturmakta. Sağda oturan Frida’nın elindeki madalyonda eşinin resmi var ve o madalyonla sıkıntılı evlilik hayatına gönderme yapmaktadır.

İki Frida ve ikisi de el ele tutuşmuş, bu tablo da aynı zamanda entelektüel bir bunalım olan yalnızlaşmayı derin bir şekilde hissettiği düşünülebilir.

 

Bilginin daha ulaşılabilir olduğu günümüz teknolojisinde kuaförlüğün dijital ortamdaki haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975