İğneli Epilasyon Nedir? Kimler Yaptırabilir?

Kategori

Uzun yıllardan beri istenmeyen tüyleri yok eden çözümlerin başında iğneli epilasyon geliyor. İlk tercihler her ne kadar lazer epilasyondan yana olsa da lazer epilasyonun ulaşamadığı kıl köklerine veya etki etmediği açık renkli tüylerin imdadına iğneli epilasyon yetişiyor diyebiliriz. Peki bu epilasyon türü nasıl uygulanıyor? Kimler yaptırabilir?

İğneli Epilasyon Nedir?

Bahsettiğimiz bu epilasyon türü, ucu sivri iğneler ile istenmeyen tüy köklerine ulaşarak ve elektrik akımını kullanarak bu kökleri yakmayı ve kalıcı olarak tüylerden kurtulmayı sağlayan bir uygulamadır. Buradaki amaç, verilen elektrik akımı ile kıl köklerinin tahriş olması ve kolayca çıkarılmasını sağlamaktır. Ek olarak gelvanik ve termolisis iğneli epilasyon olarak da 2 tür epilasyon türü olduğunu dile getirelim. Aradaki fark ise, gelvanik türünde elektrik enerjisi kullanılması, termolisis türünde ise titreşim ile ısının kullanılmasıdır.

iğneli epilasyon
Dreamstime

Kimler Yaptırabilir?

Epilasyon yaptırmak isteyenler için kimler yaptırabilir sorusu yerine kimler için riskli veya zararlı olduğunu dile getirmemiz daha doğru olacaktır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, şeker hastalığı olan kişilerin bir kontrolden geçmesi ve uzman bir doktor izni ile iğne epilasyonunu yaptırması gereklidir. Bu süreç egzamaya sahip olan kişiler için de geçerlidir. Bunlar dışında varisli olan kişiler, hamileler, kalp pili olanlar ve farklı cilt hastalığına sahip kişilerin bu epilasyon yöntemini yaptırmamaları çok daha iyi olacaktır.

İğneli Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Operasyona başlamadan önce var olan kıl kökleri detaylıca incelenir ve operasyonda hangi yöntemin uygulanacağı belirlenir. Daha sonra incelenen köklerden daha ince ve sterilize edilmiş iğne ile kıl köklerine inilerek elektrik akımı verilir. Verilen akımın sonucunda kıl köklerinin yanması bekleniyor. Yanmış olan kıl kökleri kolaylıkla bir cımbız yardımıyla alınabilir fakat eğer kökler yanmamış ise işlemler tekrar uygulanır. Kıl köklerinin yanması ve çıkarılması sonucunda temiz bir vücut ve uzun süre etki gözlenecektir.

Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İğneli epilasyon yaptıran kişinin en az 1 gün boyunca epilasyon uygulanan bölgeye su değdirmemesi gereklidir. Suyun yanında kimyasal ilaçlar, makyaj malzemeleri gibi farklı ürünler de kullanılmamalıdır. Ek olarak yapılan lazer vücutta kızarıklıklar oluşturacağı için ve bu kızarıklıkların kalıcı olmaması için güneş kremi kullanılması faydalı olacaktır.

Önerilenler

Benzer İçerikler