Hollanda’dan misafirimiz var…

0

 

Hollanda’dan misafirimiz var…

Öncelikle avant garde ardından topuz çalışmalarıyla dikkatleri çeken bir isim: Yeliz Kaya. İlk çalışmaları Estetica Albüm’de yıllar önce yer aldığında bu röportajı yapacağımızı tahmin etmemiştik.

Yıllar sonra Selective Professional için gerçekleştirdiği seminerde tekrar karşılaşma imkanı bulduk ve hikayesini dinledik…

 

hairistcomtr: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Yeliz Kaya: İstanbul doğumluyum. 13 yaşlarında Avrupa’ya yerleştim. Hollanda’da büyüdüm ve gençliğim orada geçti. 30’lu yaşlarımın başında kreatif yanımı ortaya çıkarmak ve bir meslek edinmek için makyaj kursuna başladım ve ardından saç ile devam ettim. Ev hanımıydım ama güzellik tutkum vardı. Amsterdam’da saç ve makyaj eğitimi aldım. Hatta büyük bir başarı elde ettim. Birçok ünlü fotoğrafçı ve modacı ile makyaj üzerine çalıştım. Katalog çekimlerinde, catwalk’lar da çalıştım.

hairistcomtr: Kısa zamanda isminiz duyulmaya başladı. Nasıl oldu?

Yeliz Kaya: Bana ençok sosyal medya yardımcı oldu. Paylaşımlarım çok büyük ilgi gördü. Ve topuzlara da yönelmeye başladım. Sonra birçok teklif aldım. Kendi stilimi yarattım ve sosyal medya üzerinden çok güzel geri dönüşler aldım.

 

hairistcomtr: Eğitimlere nasıl başladınız?

Yeliz Kaya: Bu %60 yetenek %40 teknik ile ilgili bir konu. Londra, Azerbaycan gibi yurtdışından birkaç yerden teklif aldım. ‘‘Buraya gelip bize eğitim verir misiniz?’’ dediklerinde ilk başta biraz şaşırdım. Çünkü makyaj yapıyordum ve avangard saçlar yapıyordum. Tarzım tamamen moda dünyasına hitap ediyordu. Ardından yavaş yavaş başladım. Teklifleri değerlendirdim ama önce Hollanda’da bir iki okulda eğitim vermeye başladım. Hiçbir zaman kuaför salonunda çalışmadım. Sürekli eğitimle devam ettirdim.

 

hairistcomtr: O zaman kuaför olmadığınızı söyleyebiliriz?

Yeliz Kaya: Ben kuaför değilim, saç stilistiyim. Örneğin kesim yapmayı ve renklendirmeyi bilmiyorum ama saç şekillendirmeyi biliyorum. Ancak haftanın 7 günü eğitim vermekteyim. Hem yurtiçinde hem yurtdışında. Bana göre eğer profesyonel olmak istiyorsan bir işe yoğunlaşmalısın ve sürekli o işte kendini yenilemen gerekiyor. Yenilemediğin zaman gerilersin.

hairistcomtr: Salondan değil sosyal medyadan tanındınız.

Yeliz Kaya: İşimi yapmamda sosyal medyanın bana çok faydası oldu. Şu an bugün ben buradaysam ve insanlar beni tanıyorsa, sosyal medya sayesinde oldu. Dijital platform doğru kullanıldığı zaman o kadar iyi bir şey ki herkes bir anda tanıyabiliyor. Buradan Estetica Dergisi’ne de teşekkür ederim. Dört-beş sene önce yaptığım avangard saçlar yayınlanmıştı.

 

hairistcomtr: Bir de akademiniz var. Nasıl oldu?

Yeliz Kaya: Topuz eğitimlerine Hollanda’da birçok okulda ben bakıyorum. Sonra şöyle bir kanıya vardım. Gelenlerin %95’i benim için geliyordu. Ardından neden böyle bir akademi açmıyorum diye düşünerek kendime bir akademi açtım. 650 metrekare alana sahip bir spor salonunu bölümlere ayırıp akademi oluşturdum. Ayrıca Avrupa’da eksik olan bir şey daha vardı: Catwalk! Ve bu hiçbir akademide yoktu. Her şeyin profesyonel olması için bir de catwalk ekledik. Bu büyük cesaret isteyen bir işti ve yaptım. Benim bunu yapmamım sebebi ise öğrencilerimi yetiştirirken, makyajını yapsın, modelini giydirsin ve onu yürütsün ve yaptığı işi görsün istedim. Şu an yüzlerce öğrenci yetiştiriyorum ve en önemlisi şu ana kadar yetiştirdiğim bütün öğrenciler iş sahibi oldu. Genelde butik salonlar açıyorlar veya gelin stilisti oluyorlar. Bana yirmi yıllık kuaför de geliyor, 16 yaşında bir kız da geliyor ya da ev hanımı da geliyor.

Öğrencilerim mezun olduktan sonra bana ‘‘Yeliz Hanım sizin sayenizde bir mesleğim var ve para kazanıyorum.’’ dedikleri an bana yetiyor.

 

Akademi özellikle Türkiye’deki meslektaşlarım için de açıktır ve Türkiye’den isimlerle akademide eğitim vermesi için birkaç program hazırlıyoruz.

 

hairistcomtr: Yaptığınız işin sırrı?

Yeliz Kaya: Bu işte istek çok önemli. Ben bu mesleğe başlamadan önce kendime bir söz verdim, dedim ki: ‘‘Bir iş yapacağım, bu iş ile dünyayı gezeceğim ve herkes beni konuşacak.’’ Kendime güvendim. Sabahlara kadar çalıştım, çok emek verdim. Önce inandım, bir hedef belirledim ve o hedefe doğru gittim. Sürekli daha iyisi yapmak ve daha iyi yerlere gelmek istiyorum. Kendime ait bir misyonum var ve gelecek nesillere örnek olmak istiyorum.

 

hairistcomtr:Türkiye’den beğendiğiniz isimler var mı?

Yeliz Kaya: İlham aldığım ve işlerini takip ettiğim birçok isim var. Türkiye’de gerçek anlamda bu işi güzel yapan Adnan Serter vardır ki kendisi ile de ara ara iletişime geçeriz. Sibel Bircan bir kadın olarak çok güzel işler yapıyor ve tabii Damla Arı. Türkiye’de topuz denince aklıma gelen ilk üç isimdir.

 

hairistcomtr: Selective Professional için geldiniz. Neler söyleyeceksiniz?

Yeliz Kaya: Hollanda’da topuz denilince açık ve net söyleyebilirim ki akla ilk gelen isim benim ismim oluyor. Zaten dünyanın dört bir yanında eğitim veriyorum ve bunu bir kadın olarak başardım. Ben bunu her ülkede yapıyorum ama Türkiye’de eğitim vermek benim için bir ayrıcalık. Selective Professional ile tanıştım. Çok güzel işlere imza atacağımızı biliyorum. Son derece profesyonel bir organizasyondu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İzleyen kuaförlerden geri dönüşler de son derece olumluydu. Daha sık bir arada olmayı diliyorum.

hairistcomtr: Biz de size teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz