Kuaför salonunda hijyen

Kategori

Hijyen konusunda bilinmesi gerekenler

  • Müşterilere kullanılan tüm aletler her kullanımdan sonra steril edilmelidir. Bu işler sonunda aletler stern kağıt ya da UV sterilezer içerisinde tekrar kirlenmeyecek şekilde saklanmalıdır. Sterilizasyon için uygun olmayan aletler 10 – 12 saat süre ile dezenfektan solüsyonlar içinde bekletilmelidir.
  • Çalışma ortamındaki dolaplar, çekmeceler, lamba düğmeleri , sıklıkla kullanılan aletler ve dokunulan yüzeyler sterilizasyon yöntemleri kullanılarak steril edilemez. Ancak uygun bir dezenfeksiyon işleminin uygulanması gerekir.
  • Temizlenmesi zor olan eşya ve ekipmanın alüminyum veya plastik folyo ile kaplanması ve her müşteriden sonra değiştirilmesi sağlıklı ve kolay bir yöntemdir.
  • Yüzey dezenfeksiyonunda, özellikle yerlerin dezenfeksiyonunda su bazlı dezenfektanların kullanılması gerekir. Bu amaçla klor, alkol, fenol kullanılabilir. Dezenfeksiyon işleminden önce sabunlu ya da deterjanlı su ile ortam temizlenmeli ve dezenfektan solüsyon daha sonra yüzeye püskürtülmeli ya da paspasla sürülmelidir.
  • Yerlerin dezenfeksiyonunda çamaşır sı.ıyu kullanılabilir.Dolap gibi diğer yüzeylerin dezenfeksiyonunda ise hem temizlik hem de dezenfeksiyon özelliği olan seyreltilmiş iyodofor, klorlu bileşikler ve ferioller kullanılabilir.

 

Önerilenler

Benzer İçerikler