fbpx

Her Şeyin Başı Sağlık!

Kategori

Her Şeyin Başı Sağlık!

sağlık, kuaför, kuaförlük, işyeri, saç, saç modeli, yaşam kalitesi

Para; yaşam kalitesini belirleyen unsurların başında gelmektedir. Biz kuaförler, ruhsal ve bedensel olarak zor şartlar altında gelirimizi kazanmaktayız.

Çoğu insanın oturduğu yerden ve 8 saatte kazandığını, bizler en az 12 saat ayakta çalışarak elde etmekteyiz. Peki ya harcamalarımız? Yaşam kalitesi adına ne gibi harcamalar yapıyoruz hiç düşündünüz mü?

Yeni bir araba herkes ister. Yeni bir araba; yaşam kalitesini artırmaktan ziyade bütçemizi zorlayacak lüks bir harcamadan başka bir şey değildir. Daha yeni bir eve taşınmak, yeni eşyalar veya yazlık bir ev; olmadı ikinci bir araba sizce yaşam kalitenizi artırır mı, yoksa sizi sadece daha borçlu bir konuma mı getirir? Bu tür harcamalar baş ağrımızı ya da bel ağrılarımızı dindirebilir mi sizce? Yaşam kalitesinden anlamamız gereken; beden ve ruh sağlığıdır. Çünkü iş yapabilmemiz için sağlıklı bir bedene ve ruha ihtiyacımız vardır. Bedensel yorgunluk, sağlıklı bir insan için baş edilebilir bir durumdur.

Sağlıklı bedene ve ruha sahip insanlar kafalarını para kazanmak için yormazlar. İyi dinlenmiş bir bedenle ve sakin bir kafayla yapılan tüm işlerde daha fazla başarıya ulaşıldığı aşikârdır. ''Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur'' demiş atalarımız. Kötü de dememişler; sağlığımız yerinde değilse kafamızı işimize veremeyiz. 12 saatin ne kadarını oturarak geçirmektedir bir kuaför? Ayakta çalışırken duruşumuzun nasıl olduğunun farkında olamayız. Beden ağırlığımızı, bacaklarımıza her zaman eşit şekilde bölüştürmekte zorlanırız. Oysa oturarak çalışabilmek için temin edeceğiniz tekerlekli tabureler, sizin bütçenizi alacağınız bir yeni araba kadar sarsmayacaktır. Oturarak çalışmak; her türlü bel ağrılarının geçmesini sağlayacaktır. Özellikle bayanlar topuklu ayakkabı giymeye bayılır. İstisnai durumlar dışında; en fazla 5 cm uzunluğunda topuklu ayakkabı giyilmesinde sorun yoktur. Düz topuksuz ayakkabılar; bütün gün ayakta duran insanlar için kesinlikle yanlış bir seçimdir. Ayakkabılarımızın tamamen deri olmasına özellikle dikkat etmeliyiz. Ayaklarımızı fazla sıkan ayakkabıları çalışırken giymemeliyiz. Bu nedenle ayaklarımızın düzenli olarak bakıma ve rahat ayakkabılara ihtiyacı vardır. İşyerimizde soluduğumuz havanın kalitesini belirlemek yine kendi elimizde. İşyerinizde bir havalandırma sistemine ihtiyaç duyulduğu halde seçiminizi tutup bir 3D televizyondan yana yapabilirsiniz. Oysa günümüzde alerji ve astım rahatsızlıkları oldukça fazla görülmekte; seçiminizi bir havalandırma sisteminden yana yapmış olsanız daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmış olursunuz. Ellerimizin bakımı ve koruması da yine en az ayaklarımız kadar önemlidir. Bu nedenle uygun eldivenlerle çalışmak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Ellerimizi gün içinde düzenli yıkamalı ve nemli kalmalarını sağlamalıyız. Kış aylarında daha fazla bakıma ihtiyaç duyar ellerimiz…

Gelin seçiminizi sağlıktan yana yapın. Senede birer hafta da olsa, tatil yapma olanağı tanıyın kendinize. Çünkü her insanın tatil ihtiyacı vardır. Başka lüks ihtiyaçların ve gereksiz harcamaların yerine ortopedik yatak ve yastıkları tercih etmeniz de geceleri daha iyi dinlenmenizi sağlayacaktır.

İnanın sağlık adına yaptığınız bütün yatırımlarınız size gelir olarak geri dönecektir. Yaşam kalitenizi sağlık açısından artırın. Çünkü çalışabilmek için sağlıklı bir bedene ve zihne ihtiyacımız vardır. 

Unutmayalım; çalışmak için yaşamıyoruz, güzel ve kaliteli yaşam için çalışıyoruz…

Yazan: Gülgün Biçerel Uysal

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz