fbpx

Güneşten Korunma ile İlgili Yanlış Bilinenler

Yaz mevsimini iple çektik. Bayram tatiline girmek üzere olduğumuz şu günlerde hepimiz şehrin kızgın betonlarından kurtulup sahillerin serin sularına atlayabilmek için gün sayıyoruz. Birçoğumuz UV ışınlarının cilt üzerindeki tehlikelerini ve güneş altında korunmanın önemini bilsek de, bazen yanlış bilgilerin kurbanı olabiliyoruz. Bu yazıda, güneşten korunma konusunda yanlış bilinen bazı bilgilere açıklık getiriyoruz.

Güneş Kremleri ve Güneşten Korunma Hakkında Yanlış Bilinenler

1- Koyu tenlilerin güneş kremine ihtiyacı yoktur.

Yanlış! Sanılanın aksine, koyu tene sahip olanlar da güneşten korunmaya ihtiyaç duyarlar. koyu tenli insanlar, UV radyasyonuna karşı bir miktar doğal koruma sağlayan ve melanin olarak bilinen bir pigmenti daha fazla üretir. Bununla birlikte, bu doğal koruma yalnızca belirli bir dereceye kadar yardımcı olur. Koyu tenliler de güneşte yanabilir ve ayrıca UV hasarından ötürü cilt kanseri geliştirebilirler.

2- Daha yüksek bir SPF, daha uzun süre koruyuculuk sağlar

Yanlış! SPF, sadece güneş kreminin engellediği UVB ışınlarının oranını gösterir. Örneğin, SPF 30 ve SPF 50 aslında nispeten benzer koruma seviyeleri sunar. 30’luk bir SPF, UVA ışınlarının %96,7’sini, 50’lik bir SPF ise %98’ini engeller. Her iki durumda da koruyucu güneş kreminizi yeniden uygulamalısınız. Terlediğiniz ya da yüzdüğünüz zamanlarda daha sık kullanmanız gerekir.

güneşten korunma

3- Araba camından zarar görmem

Yanlış! UV ışınları, arabanızın içindeyken bile size ulaşabilir. Ön camlar, hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyebilmeleri için arada plastik bir katmanla lamine edilmiş iki kat camdan yapılmıştır. Ancak, yan ve arka camlarınız genellikle yalnızca UVB ışınlarını engelleyen, ancak UVA ışınlarının geçmesini önlemeyen bir camdan yapılır. UVA ışınları erken yaşlanma ve cilt kanseri ile ilişkilidir. Yoldayken bile güneşten korunmayı unutmayın.

4- Yanmıyor, sadece bronzlaşıyorum, bu yüzden güneş korumasına ihtiyacım yok

Yanlış! Aslında sağlıklı bronzluk diye bir şey yoktur. Bronzlaşma, UV ışınlarının cilt hücrelerinize zarar verdiğinin bir göstergesidir Cildiniz, cildi daha fazla hasardan korumak için melanin üretimini artırmaya çalışır, dolayısıyla rengi koyulaşır. Ama aslında bu, cildinizin zaten zarar görmüş olduğu anlamına gelir. Bu yüzden kolay bronzlaşan biri olsanız bile güneşten korunma konusunda dikkatli olmayı unutmayın ve güneş kremini ihmal etmeyin.

5- Kullandığım kozmetiklerde SPF olduğu için güneş kremine ihtiyacım yok

Yanlış! SPF’li makyaj ve nemlendiricileri güneşten korunmak için destek olarak kullanmanızda fayda var. Ancak, herhangi bir güneş koruyucuda olduğu gibi, SPF’niz yıpranabilir, bu nedenle gün boyunca güneş kremini yeniden uygulamak önemlidir. Güneş koruyucu pudra gibi seçenekler, güneş kreminizi makyajınızın üzerine yeniden uygulamanızı kolaylaştırır.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz