Güneş Yanığının Devası Elma Sirkesi

Elma sirkesi, karbonattan sonra en çok fayda sağlayan şeylerden biri. Kilo vermeye, kolesterolü düşürmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan elma sirkesinin güneş yanığının iyileştirilmesinde de kullanılabildiğini biliyor muydunuz?

Bayram tatili başladı ve tabii ki pek çoğumuz kendimizi deniz ve güneşten maksimum yararlanabileceğimiz yerlere attık. Ancak güneş yanığı yüzünden tatilinizin zehir olmasına karşı tedbirinizi alın.

Antimikrobiyal, antienflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde elma sirkesi cildi yatıştırmaya ve potansiyel olarak güneş yanığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Güneş Yanığı Nasıl Oluşur?

Cilt, ultraviyole (UV) ışınlara aşırı maruz kaldığında güneş yanığı oluşabilir. Güneşte olduğunuzda vücudunuz melanin adı verilen bir pigment üreterek kendisini UV ışınlarından korur. Melanin, serbest radikalleri yok etmeye ve UV kaynaklı oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur.

Melanin, cilde, saçlara ve gözlere renk veren derinin dış tabakasında bulunur. Vücudun güneşe maruz kaldığında ürettiği ekstra melanin cildin bronzlaşmasına neden olur. Bu, vücudun UV ışınlarını bloke ederek güneş yanığını önlemesinin doğal yoludur.

elma sirkesi

Uzun süre güneşe maruz kalıyorsanız ve cildiniz güneş kremi ile korunmuyorsa, öğlen güneşine sadece 15 dakika maruz kaldığında, özellikle açık tenliler kolayca güneş yanığı tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Güneş yanığının tam etkisi ancak güneşe maruz kaldıktan 24 ila 36 saat sonra görülebilir ve genellikle üç ila beş gün içinde iyileşir.

Peki, elma sirkesi güneş yanığına nasıl iyi geliyor? Elma sirkesinin antibakteriyel ve serinletici etkileri, onu güneş yanığı tedavisinde popüler bir seçenek haline getirdi.

Elma Sirkesi Güneş Yanığı İçin Nasıl Kullanılır?

Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu bir kapta karıştırın. Bir bezi kaba batırıp sıkın. Güneşten yanan bölgeye hafifçe uygulayın. Bez yerine pamuk topları da kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi, karbonattan sonra en çok fayda sağlayan şeylerden biri. Kilo vermeye, kolesterolü düşürmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan elma sirkesinin güneş yanığının iyileştirilmesinde de kullanılabildiğini biliyor muydunuz?Bayram tatili başladı ve tabii ki pek çoğumuz kendimizi deniz ve güneşten maksimum yararlanabileceğimiz yerlere attık. Ancak güneş yanığı yüzünden tatilinizin zehir olmasına karşı tedbirinizi alın.Antimikrobiyal, antienflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde elma sirkesi cildi yatıştırmaya ve potansiyel olarak güneş yanığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler