fbpx

Bülent Duruk ve Asu Baran ile Gelin Saç ve Makyaj Trendleri

Düğün sezonu açıdı. Bu dönemde gelin saçı ve makyajı internette en çok arama yapılan başlıklar arasında yer alıyor. Türkiye’de en çok gelin saçı tarayan kuaförlerden biri olan Bülent Duruk Kuaför’den (Eskişehir) saç tasarımcısı Bülent Duruk ve makyöz Asu Baran, kuaförümden.com ile gelin saçı, gelin makyajı ve bu süreçte önem taşıyan saç ve cilt bakımı konusunda merak edilenlere yanıt verdi.

Pandemide tek kullanımlık makyaj malzemeleri mi kullanıyorsunuz? Gelin makyajında neler değişti?

Asu Baran: Zaten önceden de şahsi olarak en çok özen gösterdiğim şey hijyendi. Servis aralarında fırçaların kesinlikle temizlenmesi, far ve allıkların üzerlerinin alkollü bir mendille alınması çok önemli. Bunları zaten yapıyorduk. Pandemiye özel olarak gelinlerden kullanmak istedikleri ruju rica ediyorum, gerekirse ben kullanılmamış yeni bir ruj hediye ediyorum. 

gelin saçı
Bülent Duruk

Bu yıl gelin saçlarında neler öne çıkıyor?

Bülent Duruk: Geçen yıldan bu yana gelinlerde açık, salık saçlar ön planda. Elbette topuz gelinlerin vazgeçilmezi, ama eskiden olduğu gibi abartılı değil, ensede toplanmış ya da örgülü, naturel topuzlar yapıyoruz. Açık saçlarda da iri, wag dalgalar var. Bu yıl daha iddialı aksesuarlar öne çıkıyor. Taçlar daha iri, gösterişli ve iddialı. Çok ağır, beyaz küpeler moda. 

Gelinlere saçları için neler öneriyorsunuz?

Mutlaka gelinlerle bir ön görüşme yapıyoruz ve saçları için tavsiyeler veriyoruz. Birbiri ardına hem kına gecesi hem düğün olunca saçlar ısıya çok fazla maruz kalıyor. Bu yüzden o süreçte saç bakımı çok önem taşıyor. Ayrıca, özellikle örgülü ve açık, dalgalı saçlarda ışıltıları ve gölgeleri tavsiye ediyoruz, özellikle örgülü saçlar ve topuzlarda o ışıltılar çok ön plana çıkıyor. Genellikle saçın doğal rengini bozmadan ışıltılar öneriyorum, romantik ya da örgülü saçlarda o ışıltılar çok hoş görünüyor. 

gelin saçı
Bülent Duruk

Düğün öncesi cilt bakımı ne kadar önemli?

Asu Baran: Gelin makyajı dendiği zaman en önemli şey ten, yani cildimiz. O yüzden öncesinde düzenli cilt bakımı makyajdan bile önemli. Gelinlere önerdiğimiz cilt bakımı, paket halinde sunduğumuz için normal fiyatlarımızdan bile 

uyguna geliyor. Makyaja iyi bir baz oluşturmak için cildin tamamen temiz ve nemlenmiş görünmesi, makyajın kalitesini çok artırıyor. Makyajın ışıl ışıl, parlak görünmesi sadece ürünlerle değil cilt bakımıyla da desteklenmeli. Her şeyi sadece ürünlerden beklememek geretiyor. 

Düğün öncesinde saç bakım rutini nasıl olmalı?

Bülent Duruk:  Salonumuzda iki, üç çeşit bakım mevcut. Onlarla hızlı bir nem bakımı yapıyoruz. Eğer saçlarda çok fazla yıpranma ve kimyasal işlem varsa saçı yapılandırmak için keratin bakımı tavsiye ediyoruz. Özellikle evde kullanabilecekleri bakımları, şampuandan sonra saçı ısıdan, güneşten ve tozdan koruyan bakım sütlerini ve bakım yağlarını öneriyoruz. Ciltte makyaj için nasıl iyi bir baza ihtiyaç duyuyorsak, aynı şey saç için de geçerli. Çok yapranmış ya da kurumuş saçlarda istediğiniz dalgayı ya da topuzu sağlayamıyorsunuz. O yüzden nemlendirme ve bakım şart. Hacime ihtiyacı varsa hacim bakımlarıyla destekliyoruz.

Bu yaz gelin makyajları nasıl olacak. Neler öneriyorsunuz?

Asu Baran: Gelinlerde ışıltılı tenler, mat renkler yine göz önünde. Sıcak, çok gölgelenmeyen, hafif ve doğal kirpikler yine ön planda. Açıkçası ben de bu eğilimden pek vazgeçmiyorum. Ekstra yoğun gölgelendirmeler de var tabii, özellikle renkli gözlerde. Bu yıl gözlerde, özellikle far renklerinde ışıltıyı çok görüyoruz. Göz pınarlarında damlacıklar şeklinde parlak dokulu farlar ön planda. Her yıl bazı renkler moda oluyor ama her yıl trend olan hafif, doğal pastel renkler yine revaçta. Çok kontrast renkler moda oluyor ama bence hiçbir zaman gelinlere uymuyor.

gelin makyajı -Bülent Duruk
Asu Baran, Bülent Duruk Kuaför

Makyajda hangi markaları kullanıyor ve öneriyorsunuz?

Asu Baran: Genellikle dokusuna ve yapısına alışık olduğumuz, en sevdiğimiz ürünler Mac, Nars ve Kroyan markalarına ait. Bu üç marka arasında ürünleri kişiye özel ve ihtiyaca uygun olarak tercih ediyoruz.

Keratin Bakımı röfle öncesinde mi, sonrasında mı yapılmalı? Ne öneriyorsunuz?

Bülent Duruk: Biz keratin bakımını genellikle saça göre değerlendiriyoruz. Eğer saç çok yıpranmışsa röfleden bir hafta önce, eğer fazla yıpranma yok ise röfleden sonra yapmayı tavsiye ediyoruz. Üç-dört ayda bir yenilenmesi yeterli oluyor, çok sık yapılan bir işlem değil. 

Keratin sonrası kullanılması gereken devam ürünleri var mı?

Bülent Duruk: Tabii, keratin özellikle deniz suyuna, tuzlu suya karşı çok hassas. Keratini saçtan çok hızla bir şekilde arındırabiliyor. O yüzden keratin bakımı sonrası sülfatsız, tuzsuz şampuan ve bakım ürünlerini tavsiye ediyoruz. O zaman bakımlı saçın ömrü daha çok uzuyor. 

Mor şampuan zararlı mı?

Bülent Duruk: O konuda yanlış bir algı var. Mor şampuanın her saçta ya da her ombre yapılan saçta kullanılmaması gerekiyor. Bazı saçların rengini çok fazla açmak zorunda kalıyoruz, o durumlarda haftada bir kullanılmasını öneriyoruz. Sarı kullanılan ombrelerde, açık röflelerde kullanılabilir ama diğer saç renklerinde önermiyoruz. Bazen soğuk sarılar ya da küllü, gri tonlar isteniyor, o durumda saçtaki oksitlenmeyi önlemek için haftada bir kullanımını tavsiye ediyoruz.

Saçlar nasıl daha hızlı uzar?

Çok büyük bir sağlık sorunu yoksa her ay saç zaten yaklaşık 1 cm uzuyor. Çok fazla ısı ve kimyasal işlem dolayısıyla saç uçlardan kırılıyor. Bu kırıkları gidermek için de duştan sonra nemli saçın uçlarına uygulayabilecekleri bakım ürünlerini tavsiye ediyoruz. 

Her saça her rengi uygulamak doğru mu?

Sarışınlık dünyada da Türkiye’de de çok revaçta. Ancak bazı saçlar tam açılamayabiliyor. Bazen 8-10 ton oçmak gerekebiliyor. Biz genelde cildin ve saçın yapısına göre uygun tonlar ve renkler tavsiye ediyoruz. Her saçın kendine özgü bir yapısı var, rengi de buna göre öneriyoruz. Çok koyu renkleri fazla açmıyoruz, zaten ten de koyu ise çok açık bir ton olmuyor. Bunu da müşterimize anlatıyoruz.

Saçımızı kurutmadan önce ne kullanmalıyız?

Saçı kuruturken kullanabileceğimiz ısı koruyucu özel bakım sütleri ve yağları var. Kuaforumden.com’da da bütçelerine göre çok fazla çeşit var. Duş sonrası kullanılan bu ürünler yeri geldiğinde saçın uzaması konusunda şampuandan bile daha önemli oluyor. Çünkü kimyasal işlemler ve ısı saçın direkt nemini ve tuzunu alıyor. Islakken saç pulcukları açıkken kullandığımız ürünler de saçı daha iyi sararak koruyor. Maske de çok önemli, çünkü saçı en etkili  saran ürün maskeler. Bunlar bütünsel bir şekilde kullanıldığında çok etkili. 

Kıvırcık saçlar için hangi şampuanı öneriyorsunuz?

Benim favorim Aveda’nın Be Curly şampuanı. Ailecek dalgalı saçlıyız, biz de evde onu kullanıyoruz. Kıvıncık saçlar düz ve ince telli saçlara göre çok daha kuru oluyor, o yüzden onları sürekli nemli tutmak lazım. Aveda Be Curly şampuan, misafirlerimize çok rahatlıkla tavsiye ettiğimiz ve kullanıldığında da etkisini fark ettiğimiz bir ürün.

Keratin Bakımı

Keratin baımı, daha çok kimyasal işlem görmüş, ısıdan ve fönden zarar görmüş saçlara önerdiğimiz bir bakım. Saçınızın neme ihtiyacı yoksa, yapısını kaybetmemişse keratin bakımına gerek görmüyoruz.

Ortalama gelin makyajı kaç saat sürüyor?

Asu Baran: Biz genellikle ortalama bir saat ayırıyoruz.  Tabii bu süreye kişinin salona gelip dinlenmesi vs. dahil değil. 

Düğünden sonra saç bakımını öneriyor musunuz?

Bülent Duruk: Düğünden sonra gelinler genelde saçlarını kestiriyorlar. O dönemde yoğun bir koşuşturma içerisine girdiği için zamanı olmuyor ya da düğünde rahat topuz olsun diye uzun kullanıyor, düğünün ertesinde hemen saçı kestiriyorlar. 

Gelin saç ve makyajı düğünden kaç saat önce yapılmalı? Dağılır mı?

Bülent Duruk: Topuzda çok bozulma riski yok, açık saçlar bazen sıcaktan ve koşuşturmacadan düşebiliyor. Biz genelde nikaha en yakın zamanda yapmaya çalışıyoruz. Saç ince telli ise çabuk bozulma riskine karşı nikahtan önce son bir rötuş için salona uğramasını tavsiye edebiliyoruz ama toplu saçlarda pek bozulma olmuyor. 

Asu Baran: Makyajda genelde bozulma olmuyor ama bazen salona gidene kadar evden çıkma merasimi var. Çok daha öncesinde bu merasimlerin halledilip salona onlardan sonra gelinmesini tavsiye ediyoruz. Eskişehir, İstanbul gibi değil, çok yakın mesafeler. O yüzden gelinlere fotoğraf çekiminden sonra tekrar salona uğrayıp saç ya da makyajlarına rötuş yaptırabileceklerini söylüyoruz. Bu da onları psikolojik olarak rahatlatıyor. I gün mutlu ayrılması için elimizden geleni yapıyoruz. 

Brezilya fönü de merak edilen konulardan biri. Ne söylemek istersiniz?

Bülent Duruk: Brezilya fönü ilk çıktığı zamanlarda içerisindeki formeldehit yüzünden çok fazla koku yapıyordu ve bir süre sonra Sağlık Bakanlığı’nca yasaklandı. Biz de o sürede pek uygulamadık ama şu an yeni teknolojiye sahip yeni ürünler çok daha etkili ve sağlıklı. Keratin bakımından daha etkili bir keratin ile yapılıyor. Saçlar çok asi kıvırcık değilse, özellikle yarısı düz, yarısı dalgalı saçlarda ya da kimyasaldan dalgaları bozulmuş saçlarda çok etkili oluyor, yıkayıp çıkıyorlar. Devamında da bakım ürünleriyle desteklenmesi gerekiyor. Püf noktası saçı çok fazla kurutmak. Sonrasında saçlar yumuşacak, fönlenmiş gibi bir görünüme kavuşuyor.

Canlı yayının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz