fbpx

En Yeni ve Popüler Sosyal Medya Platformu: Clubhouse

Kategori

Son zamanlarda herkes Clubhouse hakkında konuşuyor ve söyleyecek sözü olanlar ile yeniliklerden haberdar olmak isteyen, ilgilendiği konuda yetkin kişilerin fikirlerini duymak isteyen herkes artık orada! 

Dünyadan herkesin kendi dilinde, kendi ülkesinin insanları tarafından açılan odalara dinleyici olarak katılabildiği gibi, farklı ülkelerde açılan odalara da dahil olabildiği Clubhouse, sesli sohbete dayalı bir sosyal ağ uygulaması ve son günlerin en popüler sosyal medya platformu.

Clubhouse, Mart 2020’de (ABD’de Covid-19 ile birlikte) hizmete açıldı. Dünyanın en zengin üç insanı arasında yer alan Elon Musk da bir Clubhouse odasında karşımıza çıkarak bu hizmete büyük ilgi gösterdi. 

Sohbete katılma ya da dinlemede kalma olanağı

Telefonunuzda, başkalarının canlı konuşmalarını dinlemenize izin veren uygulama, ünlü ya da ünsüz, söyleyeceği sözü olan herkesin bir tartışma odası açabildiği bir platform. Moderatörler, konuşmacılar ve dinleyicilerden oluşan her sohbet odasında konuşmak istediğinizi “el” sembolüne basarak dile getiriyor ve moderatörün kararıyla konuşmacı olarak sohbete katılabiliyorsunuz. Dilerseniz sadece dinleyici olarak devam edebilir ve birbirinden ilginç sohbetlere kulak misafiri olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Şimdilik sadece iPhone’da

Clubhouse, şu anda yalnızca iOS’ta kullanılabiliyor. Android için hazırlıklarsa sürüyor. Erişim sağlamak için ise mevcut bir Clubhouse kullanıcısından bir davet almanız gerekiyor. Girip kaydolun, mutlaka sizi davet edecek biri orada bulunuyordur. Her yeni kullanıcı iki davetiye alıyor ve uygulamayı kullandıkça daha fazla davetiye gönderebiliyor. iPad’de de kullanabilirsiniz, ancak henüz iPadOS için optimize edilmedi. Sıfırdan bir profil oluşturmak istemiyorsanız, Twitter hesabınızı Clubhouse’a bağlayın; mevcut Twitter profil resminizi bile otomatik olarak hesaba çekiyor. 

clubhouse
Fotoğraf: Technocrunch

Kimleri takip etmeli?

Uygulama, takip edilecek kişileri bulmayı kolaylaştırmak adına sizi telefonunuzda numaraları kayıtlı olan kişilere bağlamaya yönlendirir. Bunun dışında dilediğiniz herkesi takip etmekte özgürsünüz. 

Clubhouse’da ne dinlemem gerekiyor?

Uygulama spordan teknolojiye, dünya meselelerinden hobilere, bilimden iş dünyasına, aklınıza gelebilecek hemen her konuda sohbetlerle dolu. Ne kadar çok konu ve insanı takip ederseniz, ilgi alanlarınıza uyan bir oda için öneriler alma olasılığınız da o kadar artıyor. 

Yayın bittiğinde sohbetler kayboluyor

Clubhouse hiçbir sohbeti kaydetmiyor. Ancak bu, diğer üyelerin sohbetleri kaydetmenin bir yolunu bulamayacağı anlamına gelmiyor. Bir sohbette olabilecek kişi sayısı şimdilik 5 bin kişi. Konuşmacılar ve dinleyiciler birbirini görmezler, bu yüzden bir telefon görüşmesini dinlemekten farksız. Profesyonel düzenleme, ses efekti ya da reklam yok. 

Biz de varız!

İlk Clubhouse deneyimini sektör olarak 12 Şubat 2021 saat:20:00 yaşayacağız. Schwarzkopf Professional işbirliği ile düzenlediğimiz yayına siz de katılarak bu deneyime ortak olabilirsiniz.

Clubhouse deneyimi

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz