Elektronik Cihazlar Cildimize Nasıl Zarar Veriyor?

Ultraviyole ışığın cilde zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz ama elektronik cihazlar ve onların yaydığı mavi ışığın da cildinize zarar verdiğini biliyor muydunuz?

Dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları, artık hayatımızın vazgeçilmez unsurları haline geldi. Özellikle de pandemi süreci ve sonrasında… İşimiz, eğitimimiz ve eğlencemiz, tümüyle ekranlara bağımlı olmamızı gerektiriyor. Siz de bu yazıyı ekranda okuyorsunuz. Bağımlı hale geldiğimiz bu elektronik cihazlar ve LED ışıklar mavi ışık yayıyor.

Mavi Işık Nedir?

Mavi ışık kısa bir dalga boyu olması nedeniyle daha yüksek miktarda enerji yayar. Diğer ışık türlerinden farklı olarak gözlerimiz mavi ışığı filtreleyemez, bu nedenle retinaya daha fazla geçebilir.

mavi ışık

Elektronik Cihazlar Cilde Nasıl Zarar Verir?

Söz konusu elektronik cihazlar tarafından yayılan mavi ışık, görünür spektrumdaki diğer renklere göre daha fazla enerji yayar, bu da hücrelerimize zarar verir. Bu durum, göz yorgunluğu, göz kuruluğu, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve daha pek çok şeye neden olur.

Bazı araştırmalar, mavi ışığın serbest radikalleri serbest bıraktığı ve oksidatif stresi tetiklediğini ortaya koydu. Bununla birlikte, uzun saatler boyunca ekranlara bakmak, cildin kolajen arzını bozarak ince çizgiler, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve cilt sarkması gibi erken yaşlanma belirtilerine yol açabiliyor.

Mavi ışık, iyi bir gece uykusu için elzem olan vücuttaki melatonin üretimini bastırır. Çoğumuz, yatmadan önce cep telefonlarımızda vakit geçirmeyi seviyoruz, ancak bu cildimizde hasara neden oluyor.

elektronik cihazlar

Cildinizi Mavi Işıktan Nasıl Korursunuz?

Dijital ekranlar UVA ve UVB gibi ışınlar yayar, bu nedenle cildinizin herhangi bir zarar görmemesi için evin içinde de güneş kremi sürmelisiniz.

Hangi Cilt Bakım Ürünlerini Kullanmalısınız?

Mavi ışığın zararlı etkisini azalttığı için cilt bakım ürünlerinizin antioksidanlarla dolu olduğundan emin olun.

Mavi Işıktan Korunmanın Diğer Yolları

Mavi Işık Ekran Koruyucu: Ekran koruyucu levha, ekranın mavi ışığı yaymasını önleyen bir koruyucu görevi görür.

Gece modu: Telefonunuzun ayarlarını gece modunda tutmak bu ışığı devre dışı bırakarak sarı ışığı etkinleştirir. Bu nedenle göz yorgunluğunu azaltır ve kırışıklıkların oluşmasını önler.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz