fbpx

Düz Saçlar: Artıları, Eksileri ve İpuçları

Dirençli, ipeksi ve sağlıklı düz saçlar, genellikle imrenilen ve tüm dünyada gururla taşınan bir saç türüdür. Her zaman şık ve derli toplu bir görünüme sahiptir. Saç düzleştiricilerin popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri de tam olarak budur. 

Düz Saçın Artıları 

Saç derisinden gelen doğal yağın (sebum)  saç teline ulaşması kolay olduğundan, düz saçlar ihtiyacı olan tüm besine sahiptir ve sert fırçalama ve şekillendirme işlemlerini kaldırabilir. Düz saç ışıltısını kolay kolay kaybetmez. Düz saçın yüzeyi ışığı daha fazla yansıtır ve dolayısıyla daha fazla parlaklık sağlar. Işıltısını kaybetmesi halinde de ekstra parlak veren bir serumla kolayca ışıltı kazanabilir. 

Düz saçlar kolay uzar. Sebumdan aldığı esneklik ve nem, saçı kırılmalara daha az meyilli hale getirir. Kuruluk, genelde düz saçlarda sıkça görülen bir problem değildir.

düz saçlar
Jennifer Lopez, Instagram, @chrisappleton1

Düz Saçın Eksileri 

Hacimden yoksundur. Düz saçlı kadınlar, çoğunlukla saçlarının dolgun görünmesini sağlayan şekillendiricileri tercih ederler. Sadece saç spreyi ile istenen hacmi sağlamak yetersiz kalabilir. Kolay yağlanır; düz saçın kökleri pürüzsüz olduğu için sebum (saçtaki doğal yağ) saçın üst kısmında daha görünürdür. “Saçınızı haftada sadece iki kez yıkayın” tavsiyesi, düz saçlı kadınlar için geçerli değildir. Düz saç klasik ve zamansız olmasına rağmen, onu daha ilginç hale getirmek için gereken dokuya da sahip değildir. 

Düz Saç için İpuçları 

Saçınız ıslakken, diplerine az bir miktar köpük ekleyerek masaj yapın. Saçınızı baş aşağı tutarak büyük, yuvarlak bir fırça ile kurutun ve hacim vermek için ters yönde şekillendirin. Kuruduğunda, biraz saç spreyi sıkın. 

Yağlı saçlar asla güzel görünmez. Yıkamalar arasında saçlarınıza kuru şampuan uygulayın. Yatmadan önce saç diplerinize sürün, bu şekilde şampuanın fazla yağı emmek için zamanı olacaktır.

Kapak fotoğrafı: Gwyneth Paltrow, Instagram @gwynethpaltrow

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz