Doğum Sonrası Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Bebek sahibi olmak hem benzersiz bir şekilde tatmin edici hem de zorlu bir deneyimdir. Özellikle de anneliğin ilk evrelerinde kadınları zor günler ve geceler bekler. Uykusuzluk, yorgunluk doğumun ardından gelen uzun bir maratonun eşlikçileridir. Doğum sonrası saç dökülmesi problemi, hamileliğin ardından her kadının başına gelen bir durumdur.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum sonrası meydana gelen saç dökülmesi genellikle doğumdan 2 ila 4 ay sonra başlar. Birdenbire saçlarınız aşırı dökülmeye başladıysa zihninizi rahatlatabilmeniz için bilmeniz gereken birkaç şey var. Ayrıca, hormonlarınız yeniden dengelenirken ve saç uzama döngünüz kendine gelirken dolgun, hacimli saçların keyfini çıkarmanız için sorunla nasıl mücadele edebileceğinize dair birkaç ipucu paylaşacağız.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Nedenleri

Her zamankinden biraz daha fazla saç teli yitirdiğinizi ya da saçınızın önemli ölçüde inceldiğini hissetmiş olsanız da, bu durumun doğumdan sonra birçok kadının başına geldiğini unutmayın.

Saç dökülmesi hamilelikle başlar. Hamilelik sırasında saçlarınızın özellikle hacimli ve parlak olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, doğal olarak meydana gelen hormonal dalgalanmalardır. Gebelik sürecinde vücutta meydana gelen östrojen artışı, artan kan akışıyla birleştiğinde normal saç dökülme hızınızı yavaşlatır. Hamilelik döneminde daha hacimli ve gür saçlara sahip olmanızın nedeni budur. Bebeğinizi doğurduğunuzda, bu hormon seviyeleri düşer ve saçlarda ani ve kayda değer bir saç dökülmesi meydana gelir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Zaman Biter?

Başta da belirttiğimiz gibi, doğumdan sonra saç dökülmesi genellikle doğumdan 2 ila 4 ay sonra başlar. Çoğu durumda, bu tamamen normaldir ve saçınız 6 ay ile bir yıl içinde doğal olarak kendini yenileyecektir. Saçınız büyük tutamlar halinde dökülüyorsa ve “Böyle giderse yakında kel kalacağım,” diye düşünüyorsanız, endişelenmeyin, çünkü bu durum sadece vücudunuzun kendini yeniden düzenleme ve ayarlama yöntemidir ve kısa sürede normale dönecektir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi ile Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Hamilelikten sonra meydana gelen saç dökülmesi doğal ve normaldir, bu yüzden onu tümüyle durduramazsınız. Ancak, saçınızı sağlıklı tutmanın, saç kendini yenilerken zarar görmesini önlemenin ve saçınızın daha dolgun görünmesini sağlamanın birkaç yolu var.

Doğumdan sonraki bir-bir buçuk yıllık süreçte saçınızda gereksiz hasara yol açabileceği ve saçınızın doğal hacmini yitirmesine sebep olacağı için ısı yayan şekillendirme aletlerini minimum düzeyde kullanmaya gayret edin. Bu dönemde saçlarınızı çok sık tarayıp fırçalamaktan ya da sıkı atkuyrukları veya sıkı topuz yapmaktan kaçının. Sıkı toplanan saç çekildiği ve kopmalara daha yatkın hale geldiği için dökülür. Doğum sonrası yaşadığınız normal saç dökülmesini bir yangına benzetirsek, ısı yayan aletler ve saçları sıkı bir şekilde toplamak ateşi daha da fazla körükler.

Elbette, stresi azaltmak çok önemli. Bu da kendinizi şımartmaya biraz zaman ayırmanız anlamına geliyor. Bunun için uzun ve rahatlatıcı banyolar, meditasyon yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi zihninizi boşaltıp bedeninizi dinlendirecek şeylere odaklanın. Yeni doğmuş bir bebeğe bakmak çok zor olabilir, bu yüzden biraz dinlenmek ve rahatlamak için kendinize de ufak bir zaman ayırdığınızdan emin olun.

yürüyüş

Saç maşanız olmadan yaşayamıyorsanız, hasar miktarını sınırlamak için önceden bir ısı koruyucu sprey kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saçın uzamasını kolaylaştırmak ve hormonlarınızı yeniden dengelemeye yardımcı olmak için dengeli bir beslenme rutini uygulamalısınız. Koyu yapraklı yeşillikler, meyveler, sağlıklı yağlar ve kepekli tahılların içeriğinde demir, C vitamini, magnezyum ve omega-3 gibi birçok temel vitamin ve mineral içerir. Saç dökülmesiyle mücadelede multivitamin de önemli bir destekçi olabilir. Ancak multivitamin desteğine başvurmak isterseniz, öncesinde mutlaka doktorunuza danışın!

Ek olarak saçınıza hacim kazandırmak üzere geliştirilmiş, saç dökülmesine karşı geliştirilen profesyonel ürünler, saçlarınızda seyrelen yerleri gizleme konusunda yardımcı olabilir. Herhalde, bu ürünleri kullanmadan önce de muhakkak doktorunuza danışmanız gerektiğini söylememize gerek yok.

Elbette, stresi azaltmak çok önemli. Bu da kendinizi şımartmaya biraz zaman ayırmanız anlamına geliyor. Bunun için uzun ve rahatlatıcı banyolar, meditasyon yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi zihninizi boşaltıp bedeninizi dinlendirecek şeylere odaklanın. Yeni doğmuş bir bebeğe bakmak çok zor olabilir, bu yüzden biraz dinlenmek ve rahatlamak için kendinize de ufak bir zaman ayırdığınızdan emin olun.

Önerilenler

Benzer İçerikler