Doğru Duruş Nedir? Duruşunuzu Düzeltmenin 9 Faydası

Doğru Duruş Nedir?

Doğru duruş kulaklarınız, omuzlarınız, kalçalarınız ve ayaklarınız aynı hizada olacak şekilde ayakta durmayı ifade eder. Bu duruş, omurganızdaki üç doğal eğrinin (bel veya bel omurganız, orta sırt veya torasik omurga ve boyun veya servikal omurga) doğru hizalanmasını sağlar.

Doğru duruş konusunda sıkıntı yaşayanların büyük çoğunluğunu masa başı iş yapanlar oluşturur, çünkü oturma sırasında kaslarınız gevşer ve bu da duruşunuzu olumsuz etkileyebilir. Uzmanlar, sırt üstü uyuyanların dizlerinin altına bir yastık, yan uyuyanların ise dizlerinin arasına bir yastık koymasını tavsiye ediyor.

Doğru Duruşun 9 Faydası

 1. Daha İyi Solunum
  Uzmanlar, dik durmanın daha derin nefesler alabilmeniz ve ciğerlerinizi tamamen genişletebilmeniz için hava yollarını açmaya yardımcı olduğu konusunda hemfikir. İyi duruş diyaframın işlevini geliştirir, iyileştirilmiş diyafram işlevi ise iyi duruşun korunmasında kritik bir rol oynar.
 2. Daha Güçlü Bir İskelet Yapısı
  Dik ve dümdüz durmak, iskelet yapısını zorlamadan karın kaslarını uzatarak çaba harcamadan çalıştırır.
 3. Daha İyi Cinsel Performans
  Dik durmaktan aldığınız temel antrenmanın seks hayatınız için de bir nimet olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, genital dayanıklılık ve zevk alma yeteneğinin pelvik taban işleviyle sıkı bir şekilde bağlantılı olduğunu söylüyor. Pelvik taban, iyi bir duruşla güçlendirilen karın kas gruplarından biri.
 4. Azaltılmış Sırt ve Boyun Ağrısı
  Her yeriniz ağrıyorsa ve düğümlenmiş gibi hissediyorsanız, sorumlusu büyük ihtimalle kötü duruşunuzdur. Kötü duruş biçimleri, sırt ve boyunda gerginlik yaratıp kürek kemikleri üzerindeki baskıyı artırırken, önemli kas gruplarına giden kan akışını zayıflatıyor. Bu da fiziksel rahatsızlıklarınızın zamanla daha da kötüleşmesine neden oluyor.
 5. Daha İyi Sindirim
  Uzmanlar, kamburluğun sindirim sisteminizi ciddi şekilde yavaşlatabileceğini doğruluyor.
 6. Daha İyi Atletik Performans
  Bilimsel çalışmalar, kötü duruşun fiziksel efor sırasında yaralanma riskini önemli ölçüde artırdığını ve böylece atletik performansı önemli ölçüde engellediğini ortaya koyuyor. Fiziksel aktiviteden önce kısa süre kötü bir duruşta olmanın bile atletik performans üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu araştırmalarla kanıtlandı.
 7. Daha İyi Ruh Hali
  Depresyon ve anksiyeteden mustarip insanlar tipik olarak duruşları bozuk olarak tasvir edilir ve bu basmakalıp tasvirin ardında bilimsel bir neden yatıyor. Duruşumuzun ayrılmaz bir parçası olan ve vücuttan beyne farklı yollarla sinyallerin taşınmasında önemli bir rol oynayan bir bağ dokusu ağı mevcuttur. Kısacası, beden ve zihin yakından bağlantılıdır. Mevcut araştırmalar, oturma ve ayakta durma şeklinizi bilinçli olarak düzeltmenin, en kötü günlerde bile kanıtlanabilir bir ruh hali artışına neden olabileceğini gösteriyor.
 1. Osteoartrit ve Skolyoz Riskinde Azalma
  Skolyoz ve osteoartrit gibi diğer omurga rahatsızlıkları söz konusu olduğunda, kötü duruş her zaman birincil suçlu değildir. Bununla birlikte, uzmanlar, sürekli olarak iyi bir duruya sahip olmanın, bu rahatsızlıkları önleyebileceğini ve semptomların hızlanmasını geciktirebileceğini söylüyorlar.
doğru duruş

Önerilenler

Benzer İçerikler