Diş Beyazlatma İşlemi (Bleaching) Nedir?

0
1494
Diş Beyazlatma İşlemi

Diş bakımı sağlığımızı ve günlük hayatımızı etkileyen önemli bir unsurdur. Herkes hep beyaz dişlere kavuşmak ister fakat bazı alışkanlıklar sebebi ile bu mümkün olmuyor. Örneğin uzun yıllar sigara kullanımı veya sık kahve ve çay tüketimi dişlerimizi kötü yönde etkileyebiliyor. Bazı kişilerde diş fırçalama alışkanlığı olmasına rağmen beyaz dişler bir türlü ortaya çıkmıyor. İşte bu aşamada diş beyazlatma işlemi kurtarıcı oluyor. Dişleri beyazlatmak için başvurulan diş temizleme işlemi herkesi hayaline kavuşturuyor.

Diş Beyazlatma İşlemi (Bleaching) Nasıl Yapılır?

Yüzleri güldüren, bembeyaz dişlere kavuşmayı sağlayan diş beyazlatma işlemi, özel jeller yardımı ile yapılmaktadır. Beyazlatma işlemine geçmeden önce kişinin dişlerinde var olan çürükler giderilir. İşlem sırasında diş etlerine zarar gelmemesi için koruyucu bir madde sürülür ve ardından beyazlatma jeli dişlere uygulanır. Bu uygulama genellikle belirli aralıklarla iki-üç defa tekrarlanır. Aynı zamanda uygulanacak seans da diş üzerindeki lekelere göre değişkenlik gösterir. Belirtmeliyiz ki, diş temizleme işlemi sonrası dişler biraz hassaslaşabilir. Buna uygun bir macun kullanımı gereklidir.

Pixabay, Diş Beyazlatma İşlemi

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri 2 maddeye ayrılır. İlk yöntem; power bleaching. İkinci yöntem ise; home bleaching’dir.

  • Power Bleaching

Dişleri beyazlatmak için başvurulan yöntemlerden biri de diş hekiminin ofisinde gerçekleşen power bleaching yöntemidir. Adından anlaşılacağı üzere, diş hekimi ile birlikte yapılan bu işlem diğer yöntemden daha güçlü ve hızlı bir sonuç verir. Bu yöntemde beyazlatma jeli ışın yöntemi ile dişe uygulanır ve yaklaşık bir saat sürer. Tek seans olan bu işlem sayesinde iki-üç kat beyazlatma sağlanır.

  • Home Bleaching

Bu yöntemde beyazlatma işlemi ev ortamında uygulanır. Diş hekimi tarafından kontrol edilen bu süreçte, hekim kişiye ağızlık ve jel temin eder. Kişiler evinde 6-8 gün süren bir süreçte kendine özel yapılan ağızlık ile jeli birlikte kullanarak beyazlatma işlemi uygular. Ağızlığın gün içerisinde kullanım süresi ise dişlerde oluşan lekelere ve dişin yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

Diş Beyazlatma İşlemi
Pixabay, Diş Beyazlatma İşlemi

Diş Beyazlatma İşlemi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma işlemi belirttiğimiz gibi iki yöntem kullanılarak kısa sürede ve kolay uygulanmaktadır. Etki süresi ele alındığında 8-12 ay arasında değiştiği gözleniyor. Bu süre tabi ki hem diş yapısına hem kullanılan yönteme göre farklılık gösteriyor. Diş temizleme işlemi fiyatı ise yine hekime ve yönteme göre değişiyor. Uzman bir kişiye danışmalı ve buna göre işleminizi yaptırmalısınız.