Çevre dostu salonlar belgelendiriliyor!

Kategori

Çevreye duyarlı salonlar belgelendiriliyor! Sizin de doğaya hediyeniz olsun…

Türkiye’nin uluslararası niteliklerdeki önemli elektronik atık işleme şirketi Exitcom Recyling Türkiye ile Estetica Dergisi ve Ventoso Professional Hair Tools arasında yapılan protokolle kuaför salonları ve müşterileri çevreye katkı sağlıyor, kuaför salonları da çevre dostu olarak belgelendiriliyor.

Dünyayı değiştirmek elimizde…

Her geçen gün teknolojinin ilerlemesiyle giderek azalan hammadde kaynaklarımızı korumak, e-atık geri dönüşümünün önemini tüm Türkiye’ye yaymak ve ülkemizi elektronik hurda çöplüğüne dönüşmeden korumak için bizler de önlem almalıyız.

Elektronik atıklar doğaya bırakıldığında içerdikleri tehlikeli- toksik maddeler sebebiyle toprak, su ve havaya karışarak doğaya ve canlılara ciddi hasarlar verebilir.

E-atıkların geri dönüşümü, enerji kaynaklarının etkin kullanılması sağlayarak ulusal ekonomiye ve çevreye katkıda bulunabilir, hammaddemizi koruyabiliriz.’ sözleriyle Exitcom Recycling Genel Koordinatörü Dr. Esra Eken Torunoğlu, projenin en önemli boyutunun altını çiziyor.

Koruncuklar da projede…

Çevreci Salon Belgesi hakkında Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erkan Güzel ise şu bilgileri verdi: ‘Aslında proje yasal sorumluluklarımız hakkındaki bir toplantı ile başladı. 2018 yılındaki uygulamalar hakkında bilgi vermek için gelen Exitcom Recyling Çevre Mühendisleri ile sadece yasal sorumluluklarımızın gereğini değil; sektöre yönelik de bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdik. Projesinin içerisinde kuaför salonları, müşteriler, biz, exitcom recyling, çalışanlar, doğa ve Koruncuk Vakfı var. Bir taraftan yasalara ve doğaya karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken diğer taraftan Koruncuk Vakfı bünyesindeki çocuklar için de sorumluluklarımızı yerine getirmiş olacağız. Koruncukları zaten her fırsatta desteklemeye hazır bir topluluk olarak bu projede de onlara katkı sağlıyor olmak inanılmaz bir duygu. ’

Nasıl işleyecek?

Kuaför salonlarının tek yapması gereken şey kendilerine ulaşan duyurulara salonlarında yer vermek, çevreci salon belgesi için çaba harcandığının çalışanların bilmesi ve müşteriler anlatılması.

Proje çerçevesinde salondaki elektronik atıklar ve salon müşterilerinin getirecekleri saç kurutma makinesi, fön makinesi, düzleştirici ve maşa atıkları salonlar tarafından toplanır ve Exitcom Recyling adresine ulaştırılır. Ulaştırılan her gönderi Exitcom Recyling tarafından kayıt altına alınır ve geri dönüşüm sürecine girer.

Koruncuklara nasıl yardım edilecek?

Exitcom Recyling aylık olarak bilgilendirme yapacak, 6 ay sonunda geri kazanım raporu sunacak ve gelen atıkların geri dönüşümünden oluşan değerin karşılığını Koruncuk Vakfına bağışlayacak.

Exitcom Recyling Koruncuk Vakfı’na saç kurutma/fön makinesi, saç maşası ve saç düzleştiricileri için ton başına (tahminen 2000-2500 adet cihaz) 500 TL bağış yapacaktır.

Hedef ne?

Yılda toplam 60.000 adet! Bu hedefe ulaşmak için ülkemizde bu konuda duyarlı olabilecek 500 salonun yılda toplam 120’şer adet atık toplayarak göndermesi. Yani ayda 10 atık toplanması demek. Ulaşılabilir mi? Evet, ulaşılabilir!

 

Pek umudumuz olmasa da bu projeye meslek odalarını da davet ediyoruz. En fazla ilgili atık toplamayı başaran meslek odasını hep birlikte alkışlayalım ve ‘En Çevreci Meslek Odası Ödülü’nü hep birlikte sunalım.

Var mısınız?

Önerilenler

Benzer İçerikler