Cemil İrez, Alp Kavasoğlu ve Nilüfer Tercanlı Vintage Days İstanbul’daydı

0

40’lardan, 80’lere…

Matrix saç sponsorluğunda gerçekleşen Vintage Days İstanbul kapsamında, Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erkan Güzel moderatörlüğünde yapılan oturumda Nilluish Vintage’dan Nilüfer Tercanlı, Makeup artist Alp Kavasoğlu ve saç stilisti Cemil İrez 1940’lardan 1980’lere kadar olan süreçte kıyafet, saç ve makyajları konuştular.

1940’lar savaş yıllarıydı… Kahve, koyu lacivert renkler, üniformadan esinlenmiş kıyafetler ön plandaydı, kadınlar makyaj yapmıyorlardı. Saçlarda ise yumuşak bukleler, romantik görünümler dikkat çekiyordu.

1950’lerde Dior New Look akımı ortaya çıktı. Maskülen kesimler, peplum ceketler, puantiye desenler, kalem etekler, pantolonlar, babet ayakkabılar, koza mantolar görülüyordu. Betty Grable ile Amerikan askerleri arasında kabul gören Pin up kültürü ortaya çıkmaya başladı. Kırmızı rujlar, eyeliner oldukça görülmeye başladı. Kalın kaşlar modaydı. Spreyin kullanılmaya başladığı yıllardı. Saçlarda bukleler ve vaklar, kabarık at kuyruğu ön plandaydı.

60’larda endüstri gelişmeye başladı. Hazır giyime geçiş oldu. Moda tarihinin renkli, özgürlükçü dönemiydi. Polyester kumaşlar üzerine baskılar, isyan kuşağı, İspanyol paça pantolonlar, dik yaka, erkek yaka gömlekler, miniler, desenlerin olduğu bir dönemdi. Hippi dönemine geçiş vardı. Açık ayakkabılar, kolej modası, ekoseli ceketler, tığ işleri, büyük düğmeler ön plandaydı. Eyelinerin göz kapağının üzerine yapıldığı makyajlar görülüyordu. Briyantin ve jöle kullanılmaya başladı. Daha net, parlak saçlar, perçemler, hippi dönemi, örgüler vardı, saçlar omuz hizzasında kesiliyordu. Daha yumuşak ve soft görünümlerin dışında daha kalıp gibi topuzlar vardı.

70’ler özgürleşme dönemiydi. Çiçekli gömlekler, maksi elbiseler, yüksek platformlu ayakkabılar, rugan, farbela elbiseler vardı. Bu dönemde saçlarda doğallık ön plandaydı. Saçlar yumuşak toplanmaya başladı, iki yandan örgüler, , bandanalar, katlı saçlar görülüyordu.

1980’lerde bomber ceketler, fuşya, pembe, gold renkler, abartılı takılar, drapeli elbiseler, leopar desenler görülüyordu. Rengarenk farlar vardı. Disko kültürü geldi. Perma, kabarık saçlar, kızıl renkler, erkeklerde briyantinli saçlar ön plandaydı.

Günümüzde hayatımızın içine giren sosyal medya ile makyajda ve saçta farklı bir dönem başladı. Dünyanın bir diğer ucunda kuaförler ve makyözler yeni teknikler geliştirmeye başladılar. Böylece farklı tekniklere farklı yorumlar getirildi.

Vintage Days İstanbul

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz