Büyük güne adım adım

Büyük güne adım adım

HAIRiST Yılın Kuaförü Yarışması 2016 için heyecan sürüyor. Her ay online olarak yapılan yarışmada finalist olanlar için HAIRiST Yılın Kuaförü 2016 Yarışması’nda girecekleri büyük finale geri sayım başladı! Yarışmaya iyi bir şekilde hazırlanmak ve en iyi saç tasarımları ile jüri üyelerinin karşısına çıkmak isteyen yarışmacı adaylarımız bu yazımızı dikkatli okumalı.

Doğatek Kozmetik’ten; Genel Müdür Cengiz Kaya, Teknik Müdür Zafer Bayram, Ürün Müdürü Nuray Gönül, Teknik Bölüm Sorumlusu Osman İpek Ekim Ayı Finalistlerini belirlemek için bir araya geldi. Jüri üyelerimiz ‘Şekillendirme ve Topuz Kategorisi’nden toplam 203 saç tasarımını, ‘Renk ve Kesim Kategorisi’nden ise toplam 134 saç tasarımını değerlendirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Renk ve Kesim Kategorisi Ekim Ayı Finalistleri; Samsun’dan Hüseyin Alkan, Sakarya’dan Gürkan Duman ve İstanbul’dan Ayhan Önlüel oldu. Şekillendirme ve Topuz Kategorisi Ekim Ayı Finalistleri ise Ankara’dan Can Özcan, İstanbul’dan Yaşar Olkan ve İstanbul’dan Ayhan Önlüel oldu. Önlüel’in iki ayrı tasarımı, her iki kategoride de finalist seçildi.

Doğatek Kozmetik’ten Zafer Bayram jüri üyeleri olarak hangi kriterlere dikkat ettiklerini bizlerle paylaştı:

“Bizim seçtiğimiz modellerde dikkat ettiğimiz özellikler şöyleydi: İlk model olarak gelin saçında yapılan topuz, başın ön kısmıyla beraber düzgün bir hizada görünüyordu ve kullanılan aksesuarların yerleri bir dizgi içerisindeydi. Bir diğer topuza baktığınız zaman, saçta kullanılan hem renk hem de hacim ve kullanılmış presleme tekniği bizim hoşumuza gitti. Son seçtiğimiz topuzda ise çok temiz bir çalışma vardı.

Renk ve Kesim Kategorisi’ne gelince, ilk modeldeki gümüş renk günümüz trendine çok uygun bir renk. Kadının tarzı ile trendin uyum sağlamış olması önemliydi. İkinci seçtiğimiz modelde gerçekten ustalık gerektiren bir kesim olduğu kanaatine vardık. Son modelde, uzun bir saç üzerine çalışılmış gümüşün güzel bir tonlaması ve makyajla birlikte olan uyumluluğunu gördük.”

Kasım Ayı Yarışması’nda ise L'Oréal Professionnel’den; L'Oréal Akademi Eğitmeni Nalan Akça, Marmara Bölgesi Eğitim ve Akademi Sorumlusu İlkay Özcan ve L'Oréal Professionnel Eğitim Müdürü Zeynep

Atasoy jüri olarak katkı sağladı. Jüri üyelerimiz ‘Şekillendirme ve Topuz Kategorisi’nden toplam 167 saç tasarımını, ‘Renk ve Kesim Kategorisi’nden ise toplam 151 saç tasarımını değerlendirdi. Fotoğraflar içinden yapılan değerlendirmeler sonucunda Renk ve Kesim Kategorisi Kasım Ayı Finalistleri; Samsun’dan Hüseyin Alkan, Sakarya’dan Gürkan Duman ve Tokat’tan İlknur Akbulut oldu. Şekillendirme ve Topuz Kategorisi Kasım Ayı Finalistleri ise iki topuz tasarımıyla İstanbul’dan Ayhan Önlüel ve Renk ve Kesim Kategorisi’nde de finalist olan Hüseyin Alkan oldu.

Jüri üyeleri değerlendirmelerini şu şekilde özetledi: Şekillendirme ve Topuz Kategorisi’nde, çalışmaların temiz bir şekilde tasarlanmış olmasına dikkat ettik. Özellikle yüz yapısına uygun olarak saça hacim verilmesi bizim için ayrı bir kriter oldu. Ayrıca son moda trendleri de göz önünde bulundurduk. Renk ve Kesim Kategorisi’nde ise renk geçişleri ve rengin açılma dereceleri bizim için önemli bir kriterdi. Rengin yüze etkisi ve kontürleme de aynı derecede önem verdiğimiz bir noktaydı. Yüz şekli, rengin enerjisi ve modelin rengi taşımış olması bu aşamada değerlendirildi.

Ekim ve Kasım Ayı Finalistleri’nin görüşleri:

Ayhan Önlüel – Nis Kuaför, İstanbul: Ağustos, ekim ve kasım aylarında finalist olarak seçildim. Her ay saç tasarımlarıma yeni bir şeyler ekleyip, yeni tasarımlarımla yarışmaya katılmak ve yine kazanmış olmak beni çok daha mutlu hissettirdi. Aldığım ödülleri salonumuzda sergiliyorum ve müşteriler ödülleri görünce bana daha çok güveniyorlar. Salona ilk defa gelen bir müşteri bile olsa “Sana bırakıyorum.” diyebiliyor. Her zaman iş arkadaşlarıma ve yakınlarıma söylerim; “İnanmak ve düşünmek başarmanın yarısıdır.” Kuaförlük mesleği sabah girip akşam çıkılabilecek bir meslek değil. Mesleğimizi bu tip organizasyonlarla gün yüzüne çıkaran Estetica’ya da teşekkür ederiz.

Can Özcan – Paris Can Kuaför, Ankara: Başarının ödüllendirilmesi çok hoş, mesleğe verilen değeri gösteriyor. Üstatların, mesleğe gönül vermiş kişilerin, kurumsal şirketlerin değerlendirmeleri çok güzel bir şey. Dijital ortamda yarışmanın yapılıyor olması, kuaförleri bu işe karşı daha da çok ateşliyor. HAIRiST 2016 Yılın Kuaförü Yarışması’na gittikçe yaklaşıyoruz. Müşterilerimi de bu heyecana ortak ediyorum ve sosyal medya hesaplarımdan bu heyecanı benimle beraber paylaşıyorlar. Amacım HAIRiST 2016 Yılın Kuaförü Yarışması’nda birinci olmak. Birinci olamasam bile bu yarışma birçok yönümü geliştirmemi sağladı ve mesleğe bakış açımı değiştirdi. Ben HAIRiST Yılın Kuaförü Yarışması’nı Kuaförlüğün Oscar’ı gibi algılıyorum. Buraya katılmak bir başarıdır.

Gürkan Duman – Cut&Color Kuaför, Sakarya: Ayın Finalisti seçilmek gerçekten çok gurur verici. Müşterilerimden çok olumlu ve iyi tepkiler alıyorum. Ödüller sayesinde salon uygulamalarımda müşterilerin bana olan güveni arttı. Verdiğim servis sayıları çoğaldı ve bir yoğunluk oluştu. Ayrıca ben sosyal medya hesaplarımdan da yarışmayı kazandığımı duyuruyorum. Hem salon hem de kişisel olarak güzel dönüşler alıyoruz. Bu benim HAIRiST’ten aldığım üçüncü ödül oldu. Çok teşekkür ediyorum. Benim için önemli olan hairist.com.tr’de modellerimi meslektaşlarımla paylaşmak. En çok bu sebeple yarışmaya dâhil oluyorum. HAIRiST’ten dereceler beni teşvik ediyor. Bundan sonrasında ise ekip arkadaşlarımı yarışmaya katılmaları için teşvik edeceğim.

Hüseyin Alkan – Spaceroom Kuaför, Samsun: Geçen sene HAIRiST Etkinliği’ne katılmıştım ve kendimi o sahnede hayal etmiştim. “Sahneye çıkmalıyım!” dedim. HAIRiST Yılın Kuaförü Yarışması benim için bir hayaldi. Hatta zirve gibi bir yerdi ve ödülü ilk elime aldığımda çok heyecanlandım. Madalyamı da boynuma taktım. İlk defa ödül alanları gördüğümde kıskanmıştım açıkçası ve bu ödülü almak için çok çaba sarf ettim. Müşterilerimde beni tebrik ettiler. Seçilmiş olmak benim için güzel bir duygu ve gurur. İki modelimin birden Kasım ayında finalist seçildiğini duyunca zaten ilk başta inanamadım. Bu beni daha çok kamçıladı ve daha iyisini ortaya çıkarmam gerektiğini düşünmeye başladım.

Organizasyonu sağlayan HAIRiST ekibine çok teşekkür ederim. Çok kaliteli, profesyonel bir organizasyon. Bizleri heveslendiriyor ve eminim ki herkes kendisini orada görmek istiyor.

İlknur Akbulut – Kuaför İlknur, Tokat: Kazandığımı duyduğum gün bizim için zaten büyük bir bayramdı. Açıkçası derece almayı beklemiyordum. Bu benim HAIRiST’te ikinci katılışımdı. İlkinde kazanamadığım için bayağı bir üzülmüştüm. İkinci katıldığımda ise benim doğum günümdü. “Yine şansımı denesem mi?” diye düşündüm. Kimselere söylemeden saçı hazırladım ve tekrar gönderdim. Doğum günü hediyesi oldu benim için çünkü bu tarz çok büyük organizasyonlara katılabilmek çok büyük bir rüyaydı benim için. Herkesin bu mutlu heyecanı yaşamasını isterim. HAIRiST büyük bir kalp çarpıntısı. Bu heyecanı yaşamak çok güzel. Umarım herkes katılır. Bütün meslektaşlarıma tavsiye ederim. HAIRiST ekibine çok teşekkür ederim.

Yaşar Olkan – Saloon Sosyete, İstanbul: Ödülü ilk elime aldığımda çok mutlu oldum. Geçen ay da almıştım ve çok teşvik edici oluyor. Kuaför olan herkesin bu yarışmaya katılması gerektiğini düşünüyorum. Zaten herkesin hayal ettiği bir şeydir ödül almak. Salonumda ödül alınca müşteriler direk olarak beni istiyor. Çünkü ödül alınca müşterilerinde bakış açısı değişiyor. Kuaförlükte her şeyden önce eğitim geliyor. Ben çok iyi isimlerden eğitim aldım. Eğitim artı meslek sevgisi zaten başarıyı getiriyor. Ayrıca kendine güvenmekte çok önemli. Meslektaşlarıma en başında eğitim almalarını tavsiye ediyorum. Yarışmaya katılsınlar ve sabretsinler sonuç olarak başarı elde edeceklerdir. Mesleği sevmek de çok önemli. Başarı bir şeyleri gerçekleştirmeden gelmiyor.

Siz de katılın!

Nisan ayında toplanacak olan büyük jürinin değerlendirmesi sonucunda Ayın Finalistleri arasından HAIRiST 2016 Yılın Kuaförü seçilecek ve bu kişi büyük ödülün sahibi olacak.

Kaynak: Estetica Dergisi Aralık/Ocak sayısı

Abonelik işlemleri için 0212 275 22 15 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bilginin daha ulaşılabilir olduğu günümüz teknolojisinde kuaförlüğün dijital ortamdaki haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975