fbpx

Bülent Ecevit Üniversitesi Saç ve Güzellik Bakımı Hizmetleri

Kategori

 

 

 

Kuaförlük sektörü gün geçtikçe farklılaşıyor, eski sistemler ortadan kalkıyor. Alıştığımız atmosfer artık yerini başka bir dinamik yapıya bırakıyor. Eskiden çocuk yaşta bir kuaför salonunda işe başlar mesleği ustalarımızdan öğrenirdik. Fakat şimdi işler biraz yön değiştirmeye başladı. Türkiye’de Saç Bakımı ve Güzellik Merkezi eğitimi veren 12 Meslek Yüksekokulu’ndan biri eski adıyla Zonguldak Karaelmas, şimdiki adıyla Bülent Ecevit Üniversitesi.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Saç ve Güzellik Bakımı Hizmetleri Bölümü sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmeyi amaçlıyor.

 

 Daha önce  bölümde 4 yıllık eğitime geçiş yapılabiliyordu. Ancak şimdi yapılamıyor. Bölümün 25 kişilik kontenjanı bu sene 40’a yükseliyor. Böylece sektör eskiye göre daha çok eğitimli eleman kazanacak. 

 

Öğrenciler hijyen, meslek etiği,  insan anatomisi, saç ve deri bilgisi, mikrobiyoloji, psikoloji,  temel makyaj,  masaj teknikleri ve uygulamaları, bilgisayarda saç ve makyaj tasarımı, yabancı dil, iletişim becerileri, işletme yönetimi, temel sağlık, etkili ve güzel konuşma, cilt ve saç bakımı uygulamaları, el ayak ve tırnak bakımı, epilasyon derslerini aldıktan sonra gördükleri uygulamalar doğrultusunda staj yapıyorlar.

 

Cilt saç bakımı kozmetik bilgisi, temel kimya, saç yapımı ve kesimi, farklı yüz şekillerine uygun renkli makyaj; yüz kusurlarını kapatıcı makyaj ve portre çalışmalarını kapsayan mesleki resim, estetik, beslenme, bilgi ve iletişim teknolojisi, sağlık sosyolojisi gibi sektörde mutlaka bilinmesi gereken tüm dersleri alan öğrenciler, mezun olduktan sonra sektörde iyi yetişmiş elemanlar olarak çalışmaya başlıyorlar.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Saç ve Güzellik Bakımı Hizmetleri Öğretim Görevlisi Gizem Doğanel, mezunların yüzde 40’ının Meslek Eğitim Merkezleri’nde öğretmenlik, yüzde 60’ının ise özel şirketlerde ürün danışmanlığı yaptığını; televizyon sektöründe, opera ve balelerde, otellerde güzellik merkezlerinde çalıştıklarını ya da kendi salonlarını açtıklarını söylüyor.   

 

Saç ve Güzellik Bakımı Hizmetleri bölümü mezunlarının çok geniş bir çerçevede, farklı alanlarda çalışma şansları var. Opera ve balelerde perukacı ve makyöz olarak çalışabiliyorlar. Otellerde ise masör olarak başlayıp, Spa Manager pozisyonuna yükselebiliyorlar.

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz