Boyamada saçın yapısı

Saç Gözenekliği

Saç alkalili işlemler ve oksidasyon işlemleri nedeniyle gözenekleşir. Bunda saçtaki kuruma ve hava şartları da etkilidir. Gözenekli saçın emicilik oranı arttığı için daha çok boya emer. Böylelikle boyamayla beklenen renkten daha koyu bir renk elde edilebilir. Saçın gözeneklilik durumu, saçın bekleme süresini belirler.

boya

Saç Teli Kalınlığı

Baş derisi yakınındaki kimyasal işlem görmemiş saça dokunarak saç kalınlığının ince, orta ve kalın olup olmadığı saptanabilir. Boyamada saç kalınlığının göz önüne alınması gereklidir. Çünkü yapay renk vericilerin değişik kalınlıktaki renk yoğunluğu farklıdır. Boya maddeleri orta kalınlıktaki saçlara göre üretilir. Hazırladığımız bir boyayı farklı kalınlıktaki saçlar için uyguladığımızda;

İnce telli saçlara, koyu renk verir.

Orta telli saçlara, istenilen rengi verir.

Kalın telli saçlara, açık renk verir. Bu durumlarda şunlar yapılmalıdır:

Boya içindeki renk vericiler kalın telli saçta daha fazla dağıldığından saçta istenilen renkten daha açık bir renk oluşturur. Kalın telli saça boya seçerken istenilen renkten ½ veya 1 ton koyu seçilmelidir ya da H2O2 yoğunluğu düşük tutulmalıdır (Örneğin 30 volümün yerine 25 ya da 20 volüm kullanmak).

Boya içindeki renk vericiler, ince telli saçta daha fazla yoğunlaşarak saçta istenilen renkten daha koyu renk oluşturur. İnce telli saça boya seçerken istenilen renkten bir ton açık seçilmelidir ya da H2O2 yoğunluğu yüksek tutulmalıdır (Örneğin, 20 volümün yerine 25 ya da 30 volüm kullanmak). Ancak yüksek H2O2 yoğunluğu saçı yıprandırdığından bu yöntem tercih edilmemelidir.

Boya içindeki renk vericiler orta telli saçta normal şekilde dağıldığından saça istenilen rengi verir. Orta telli saça boya seçerken istenilen renkte seçilmeli, H2O2 yoğunluğu normal tutulmalıdır.

İhtiyaç yoksa birden fazla boya birbirine karıştırılmamalıdır. Saç beş tondan daha açık renge boyanacak ise saçtan boyanın akmaması için saç rengi istenilen renkten 1 ton koyuya boyanmalıdır. Ayrıca doğal bir saç beş ton ve üstünde daha açık bir renge boyanacaksa bu işlem oksidasyon boyalarla değil toz açıcıyla gerçekleştirilir.