Botoks Nedir? Botoks Detayları ve Botoks Fiyatları

0
488

Estetik alanında sıkça söz edilen botoks herkesin kafasında botoks nedir Sorusunu canlandırır oldu. Son dönemlerde hem ünlülerin hem de halkın botoksa yönelmesi ve kırışıklıklardan kurtulmak için başvurduğu ilk adres olması bu estetiğin önemini büyük ölçüde arttırdı. Peki ününü arttıran bu botoks nedir? Hangi amaçla botoks yaptırılır? Botoks nasıl yapılır? Bu sorularınızın cevaplarını şimdi birlikte inceleyelim.

Botoks Nedir?

Botoks kişilerin sıklıkla kırışıklıklarından ve deri üzerinde oluşan çizgilerden kurtulmak amacı ile yaptırdığı ameliyatsız bir estetik işlemidir. Daha genç görülmek için başvurulan botoks aynı zamanda tedavi amacı ile de yapılmaktadır. Örneğin koltukaltı terlemelerinde tedavi amacı ile botoks işlemi uygulanmaktadır.

Günümüzde botoks işlemi uygulanan birçok bölge bulunuyor. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse dudak botoksu, çene botoksu ve kaş botoksu ilk aklımıza gelenler olacaktır. Botoks çeşitleri oldukça fazla olsa da etki süresi için aynı şey söylenemez. Yapılan botoksların genellikle 2 gün sonra etkisi görülmekle birlikte 3-6 ay arası kalıcılığı bulunuyor. Bu süre kişinin cildine, yaşına ve yapılan bölgeye göre tabi ki değişkenlik göstermektedir.

Botoks Nedir
Istock, botoks nedir

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks nedir sorusunun ardından botoks nasıl yapılır sorusu akıllara takılıyor. Botoks işlemi çoğunlukla 10 dakika sürmektedir. Kısa sürede yapılan bu işlemde acı veya rahatsızlık hissi görülmediği gözlenmiştir. Kullanılan madde laboratuvar koşullarında seyreltilmiş olan botulinum toksinidir. Bu toksin, dudak botoksu için dudağa, kaş botoksu için kaşa enjekte edilir. Enjekte işleminde genellikle herhangi bir anestezik ilaca gereksinim duyulmuyor. Sadece 10-15 dakika önce botoks uygulanacak bölgeye lokal anestezi kremi sürülmesi yeterli oluyor.

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları botoksun uygulanacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak ele alırsak 500 – 1500 TL arası bir fiyat ortalaması mevcuttur. Botoks çeşidine göre değiştiği gibi hangi estetik uzmanının yapacağına göre de fiyatta oynama olmaktadır.

Botoks nedir ve nasıl yapılır, fiyat aralığı nedir sorularının yanında etkisi ve yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği de merak edilenler arası. Botoksun kısa işlemi sonrası genellikle kişiler normal hayatlarına geri dönüş sağlayabiliyorlar. Sadece botoks günü ve devamında özellikle iki üç gün kuaför, havuz veya sauna gibi mekanlara gidilmemesi öneriliyor. Sizler de bunlara dikkat etmeli ve yan etki oluşturacak durumlardan kaçınmalısınız.