Kuaförlükte Yeni Adım: Saç ve Ruh Sağlığı Salonu


Kuaförler, müşterileriyle zamanla yakınlaşan, kimi zaman güçlü bağlar oluşturan, dert ortağı olan sosyal danışmanlardır. Bunu göz önünde bulunduran ödüllü salon Bebop (Londra) kuaförlere salonda psikolojik destek sağlamak ve kuaförlüğün ulusal mesleki kualifikasyonlarına ruh sağlığı eğitiminin de dahil edilmesi için bir kampanya başlattı.

Bebop’un Direktörü Pont Smith ve Kuaför D’arcy Liddle, karantinanın ardından salona geri döndüklerinden bu yana, salondan uzakta olmanın zihinsel sağlıklarını ne kadar çok etkilediğini fark etti.

Pont Smith, “Tüm günümüzün dolu olduğu bir çalışma temposundan, aniden ne olacağını bilmediğimiz 3 aylık bir tatil sürecine girdik. Salona döndüğümüz ilk hafta zordu, neredeyse işimizi nasıl yapacağımızı unutmuş gibiydik. Pek çok kaygının üstesinden gelmek, hem kendimizin hem de müşterilerimizin bu süreçte geliştirdiği birçok korkuyla yüzleşmek zorunda kaldık,” diyor.

Ruh Sağlığı Eğitimine Neden İhtiyaç Duydular?

Bebop Saç ve Ruh Sağlığı Salonu
Pont Smith, Instagram @bebapldn

Pont, kendilerini ruh sağlığı eğitimi almaya sevk eden olayı şöyle anlatıyor: “Bir müşterisi, kıdemli kuaförlerimizden Anthony’e, kanserin son aşamalarında olduğunu ve saçlarının cenaze fotoğrafları için harika görünmesini istediğini söyledi. Anthony, ona içki ısmarladı, salonun müziğini onun zevkine göre değiştirdi ve salonda geçirdiği zamanın tadını çıkarmasını sağladı. Müşteri salondan ayrıldıktan sonra, personel odamızda oturan Anthony’nin nasıl olduğunu görmeye gittim ve bundan ne kadar etkilendiğini gördüm. Yaptığınız işi önemsediğinizde duygusal olarak büyük bir bedel ödersiniz.”

Kuaför Anthony, Bebop Salonu, Instagram @bebopldn

Kuaförler, salonda müşterileriyle birçok duygu alışverişinde bulunabiliyor. Bebop, kuaförlere bununla nasıl başa çıkacaklarının öğretilmediğini fark etti. Kuaför D’arcy ise durumu şöyle açıklıyor: “Covid-19’la birlikte gelen izolasyon, gelir kaybı, yas ve korku ruh sağlığımızı tetikliyor ve mevcut sorunları ağırlaştırıyor. Pek çok insan kaygı ve korkuyla baş etme mekanizması olarak alkol ve uyuşturucu kullanımına başvuruyor, bu da daha fazla uykusuzluk, anksiyete ve depresyona neden oluyor. Bu nedenle kuaförlerin kendi ruh sağlıkları ve müşterilerle nasıl başa çıkacakları konusunda eğitime ihtiyaçları var.”

Nasıl Başladı?

Pont ve D’arcy, kuaförler için akıl sağlığı eğitimine nasıl başlayanlarına dair bir fikir edinmek için
biri tüketicilere, diğeri profesyonellere yönelik olmak üzere iki anket gerçekleştirdi. Bu çalışmalar, tüketicilerin ve profesyonellerin kuaför salonları ve akıl sağlığı konularında ne düşündüklerini anlamak için gereken belirli verileri toplamalarına yardımcı oldu.

Daha sonra D’arcy, salonda kendisinin ve ekibin ruh sağlığını desteklemek için gerekli becerileri edinmek üzere iki günlük bir Ruh Sağlığı İlk Yardım Kursu’na katıldı. Bu sayede Bebop, Pont’un eğitim deneyimini de kullanarak kendi ‘Saç ve Akıl Sağlığı” salon konseptini geliştirdi. Halihazırda bu eğitimi ulusal kuaförlük kualifikasyonlarına dahil etmek yetkililerle görüşmelere devam ediyor.

BEBOP “Saç ve Ruh Sağlığı” Salonu’nun Eğitim Kapsamında Neler Var?

  • Ruh sağlığı egzersizleri
  • Derinlemesine danışma eğitimi
  • Oumlu ve olumsuz dil kılavuzu
  • Müşteri ve kuaför ilişki tavsiyesi
  • Rahatsız edici durumlarla nasıl başa çıkılacağı, genel sağlık ipuçları ve hatta vücut diliyle ilgili tavsiyeler

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz