Ankara’da gönüllü olmak…

Ankara’da gönüllü olmak…

Ankara Profesyonel Kuaförler Derneği ile bir aradayız. Geçmişten bugüne, gönülden gönüle bir mesleki sorumluluk örneği.

Gönüllü olmak özel bir duygu. Farklı bir yapıyla yürütmek istedikleri Ankara Profesyonel Kuaförler Derneği ne zaman kuruldu? Neden kuruldu? Nasıl kuruldu? Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yanı sıra kurucu üyelerden Cemal Mısdılıoğlu ve Şevki Cideli’nin de yer aldığı özel bir buluşmayla derneği ve gönüllülük çalışmalarını konuştuk. Sektöre, kuaförlük mesleğine katkı sağlamak, daha yukarı taşımak ve yapılanın üstüne bir taş daha eklemek üzere örnek olmasını dileyerek…

Şevki Cideli: Dernekleşme sürecinde bizim gönüllü olarak başlattığımız bu hareket etkisini sürdürüyordu. Sonuçta yapacağımız her olayda resmiyet gerektiren bir zorluk ile karşılaşıyorduk. Sponsorlarımız resmi kimliğimizi soruşturuyordu. Halbuki biz gönüllü dayanışma gösteren bir gruptuk. Bunlar kolay aşılamıyordu. Gösteri yapmanız kolay değildir. Organizasyon dışında maddi bir külfeti vardır. Bunun çıkmaz bir yol olduğu ve resmileştirilmesi gerektiği noktasına gelindi. Resmiyet kazanmak çok önemliydi. Kuşkularımız yok değildi. Resmi bir kimliğinin olması da hoş bir şey. Yıllardır bu çalışmaları sürdürüyorduk, nereye gideceğini bilmiyorduk. Böyle bir karar aldıktan sonra tüzük hazırlandı. O tüzüğün doğrultusunda 30 gün içerisinde dernekleşme için adımları attık.

Cemal Mısdılıoğlu: 90’lı yıllardan sonra ben de bu platforma katıldım. Platformda 1 yıl kadar bir üyelik gibi çalışmalarım oldu. Bu üyelik çalışmalarından sonra resmi olmadan yine platform adında her ay toplantılarımız devam ediyordu. 1995 senesinde platformdaki arkadaşlar ile birlikte yönetim oluşturduk. Yönetim kurulu ve üyelerimizin desteği ile beraber çok güzel işlere imza attık. Sadece Ankara içinde değil, İstanbul’da, İzmir’de, Samsun’da çalışmalar yapıldı. İstanbul Artistik Kuaförler Derneği ve İzmir Artistik Kuaförler Derneği ile işbirliği içindeydik. İzmir organize etti, İstanbul ve Ankara destek verdi. Ankara organize etti. İstanbul ve İzmir birbirimize üçlü ayak olarak güzel organizasyonlarımız oldu.

Mustafa Çapraz: Ben 20 senedir bu işi yapıyorum. Bu derneğe katılmamdaki sebep bazı şeylerden fedakarlık etmek. Fedakarlık edip bu mesleği daha ileriye nasıl taşıyabiliriz, fikir alışverişi yapmak için katıldım. 7-8 aydır Davut Başkan ile beraberim. Meslek hayatımda daha farklı bir şekilde fedakarlık yaparak dernek için neler yapabiliriz çabasındayım. Bu derneğin organizasyonlarını sürekli takip ediyordum ve içinde bulunmak hep istemiştim.

Zafer Durmaz: Ben 21 yıldır mesleğin içindeyim. 1997 yılında Cemal Mısdılıoğlu Şura salonunda çok büyük bir organizasyon düzenlemişti. Dernekle ilk o zaman tanışmıştım. O zamanlar çok fazla eğitim düzenlenmiyordu. Çalıştığımız firmalar ile bu kadar yaygın eğitimler olmadığı için o şov da benim çok ilgimi çekmişti. O zaman bir maaşımı harcadığımı hatırlıyorum. Derneğin aktivitesiyle ilk o zaman tanışmıştım, çok ilgimi çekmişti. Çok meraklıydım gelişime. Çok geniş kapsamlı bir organizasyondu. Önce tanıştım. Aradan yıllar geçti, Cemal Bey’in yanında işe başladım. Davut Başkanımız gibi. Cemal Bey o zamanlarda Başkanlık yapıyordu. Derneğin içinde olduğum için aktivitelere gidiyorduk. Sohbetler, toplantılar düzenleniyordu. 15 kişi toplanıyor saç tasarlıyorduk. Kendimi derneğin içinde biraz daha yakın hissettim. 2009 yılında kendi salonumu açtığımda da üye oldum. Üyelikten sonra yine derneğin faaliyetlerine devam ettim.

Akın Akpolat: Mesleğe 1980 yılında başladım. 24 senedir salon işletiyorum. Uzun dönemden bu yana dernek ile birlikteyim. İki dönemdir de başkan yardımcılığı görevini üstleniyorum. Benim derneğe girme sebebim Cemal Bey’dir. Şimdi yönetimdeki görevimiz meslekle ilgili paylaşımların yapılması. Kuaförlere sadece esnaf değil, sanatkar ve usta olarak bakılması gerekiyor. Bununla ilgili kayıplarımız var gibi görünüyor. Kişisel gelişim ve kendimize güvenimizin artması bence her şeye değer.

Ali Özpolat: Derneğe 2005 yılında iştirak ettim. Derneğe geldiğimizde odadan göremediğimiz mesleki bilgileri paylaşma imkanı bulduk. Cemal başkanımız o dönem aktif olarak çok güzel şeyler yapıyordu. Bizim de ilgimizi çekiyordu. Nasıl girebiliriz düşüncesiyle ilk önce misafir, sonra üye oldum. Bizler mesleği ustalarımızdan görerek ve uygulayarak öğrendik. Donanıma sahip olmadık. Bu bizim için büyük bir sıkıntı oldu. Geldiğimiz noktada gör ve uygula değil de bilgiye ve tekniğe dayalı bazda uğraşıyoruz. Dernekte genel sekreterlik görevi yapıyorum. Daha önce Cemal Başkanımız ile yönetim kurulunda bulundum. Şimdi daha aktif genç beyinler olarak neler öne sürebilirize bakıyoruz.

Aydın Ulu: 27 senedir bu mesleği yapıyorum. 15 senedir de kendi salonum var. Daha önce de konuştuğumuz gibi kuaförlerin en büyük sorunu kendi salonundan çıkamamaları, mesailerinin uzun olması. Hep bir çalışma içerisindeydim, sadece kendi personelime bir şeyler vermek amacımdı. 15 sene böyle geçti. Bir patlama noktası olduğunu farkettim. Derneğimizin bir organizasyonu vardı. Davet edildim ve üye oldum. Üyelikten sonra arkadaşlarımın tavsiyesiyle yeni yönetimde yer aldım ve çok mutluyum. Yönetime girmek bana inanılmaz mutluluk verdi. Çünkü derneğe katacaklarım vardı.

Davut Özüduru: Cemal Bey’in yanında çalıştığım dönemlerde bu derneğin ne kadar değerli olduğunu, daha doğrusu bu mesleğin ne kadar değerli olduğunu gördüm. Benim hayallerim ve ideallerim vardı. 2004 yılında yanından ayrılıp, kendi yerimi açtıktan sonra 2008 yılında da derneğe üye oldum. 2009 yılında da yönetime girdim. Benim ana hedefim ve hayallerim var. Birçok kişinin hayali vardır ama benim daha farklı. Mesleki başarı değil. Sektörel başarıyı hedefliyorum.

Ankara Profesyonel Kuaförler Derneği ile yaptığımız söyleşinin tamamına Estetica Dergisi Ağustos-Eylül 2015 sayımızdan ulaşabilirsiniz…

  

Bilginin daha ulaşılabilir olduğu günümüz teknolojisinde kuaförlüğün dijital ortamdaki haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975