Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Göksel Ayrancıgil bizimle

Kategori

Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Göksel Ayrancıgil ile hedeflerini, projelerini konuştuk.

ATO’ya girerken hedefim sektörüme, mesleğime, meslektaşlarıma katkı sağlamaktı. Yönetim Kurulu Üyeleri ATO başkanı, Sanayi Bakanı tanıdığımız kişilerdi. 43. Komite olarak, bizde bu çevremizle sektörümüze faydalı olmayı hedefledik.’

Sizi tanıyabilir miyiz?

1973 Ankara doğumluyum.1990 yılından itibaren Parisli Cemil Kuaför salonlarında 1990 yılından bu zaman kadar babamla ikinci kuşak olarak çalışıyorum.

Babamla birlikte berber dükkanından bu günlere 12 salonda 150’ye yakın çalışan durumuna getirdik.

Kuaför yetiştirmek için kurulmuş özel okul olan Parisli Cemil Kuaför-Akademi Yönetim Kurulu Başkan yardımcısıyım. Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesiyim, Ankara Ticaret Odası Turizm Komisyonu Üyesiyim. TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Başkanıyım. Ayrıca yemek arama ve sipariş portalı Yekolay AŞ. (yekolay.com) Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyorum.

Kaç yıldan bu yana Ankara Ticaret Odası’nda görev yapıyorsunuz?

Yaklaşık olarak 9 yıldır Ticaret Odası Meclis üyesiyim. Ticaret Odasına girerken, odada kuaförlük ya da güzellik uzmanlığı ile ilgili bir komite yoktu. Benim meclis üyesi olmam o zamanın Sanayi Bakanı ve Oda Başkanı tarafından bana sunuldu. Hastaneler ve tıbbi cihazlar satan komiteden katıldım. Meclis üyeliğine ve seçimlerde de bizim komitemizin ayrı olması ile ilgili çalışmalar yaparak komiteyi ayırdım. Komitemize bir ekip kurduk. Ankara’da ATO kuaförler ve güzellik uzmanları komitesi de bu şekilde oluşmuştur.

Hedefleriniz nelerdir?

ATO’ya girerken hedefim sektörüme, mesleğime, meslektaşlarıma katkı sağlamaktı. Yönetim Kurulu Üyeleri ATO başkanı, Sanayi Bakanı tanıdığımız kişilerdi. 43. Komite olarak, bizde bu çevremizle sektörümüze faydalı olmayı hedefledik.

Sektör açısından baktığımızda sektör için ne tür çalışmalara imza attınız?

Sektörümüzle ilgili yıllardır konuşulan birçok problemi dile getirdik ve sonuçlar aldık. Bazılarında da çalışmalar devam ediyor.

İlk icraatımız komiteyi ayırmaktı. Fiyat listelerini düzenledik ve ücretsiz olarak meslektaşlarımıza dağıtmaya başladık. Fiyat listelerine uymayan kuaförlerin afişlerini indirttik. Kişisel gelişim, ticaret, mevzuatlarla, mesleğimizle ilgili eğitimler düzenliyoruz. Ankara marka festivalini yaptık ve Türkiye’nin önemli isimlerini ağırladık. En önemlisi sektörümüzde birçok şeyi değiştirecek olan bir sorunu TOBB ile yaptığımız çalışmalarla çözdük. Asgari fiyat tarifesinin nasıl uygulanması gerektiğinin mevzuat sorununu çözdük ki sektörümüz dahilinde bütün Türkiye için asgari fiyat tarifesi uygulamasına geçireceğiz.

Yıllarca emek verdiğimiz sigorta primlerinin indirilmesi, KDV oranının indirilmesini, mesafe tahkiki uygulamasına geçilmesi, aynı binaya ya da yan yana kuaför, berber salonlarına karşı ve fiyat tarifelerinin asgari olması, sektör için en önemli sorunlar.

Fiyat tarifesini ATO 43. Komite olarak çözdük. Diğer sorunlar için de gerekli çalışmaları yaptık ve gerekli mercilere ulaştırdık.

En son 2017 yılı içerisinde başbakanlığa KDV oranının düşürülmesi ve mesafe tahkiki uygulamasına geçilmesi yönünde talepte bulunduk.

Pazar günü meselesi vardı ki büyük bir sorundu ve bunu da aştık. Herkes istediği gün açsın istediği gün kapatsın dedik ve oldu. Danıştay da bizim isteğimiz doğrultusunda karar verdi ve sorun tamamı ile çözüldü. Oteller, alışveriş merkezleri, site içleri vb. yerler Pazar günleri açık olacakken mahallede ki berber arkadaşımıza dükkânınızı kapatın demek hakkaniyetli olmazdı, Pazar günü damat tıraşı olmaz demek de olmazdı.Şimdi herkes istediği gün salonu açıyor, istediği gün kapatabiliyor.

Her sene 100 kadar kişiyi İstanbul’da fuarlara götürdük. Sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerini beraber organize ettik. Yaklaşık her sene günü birlik tekne gezileri yaptık. İstanbul’da 100 meslektaşımızla Hairist etkinliğine katıldık.

Yeni dönemde ne hedefliyorsunuz?

Yeni dönemde çalışmalarımız devam ettireceğiz. Kuaförlerde ve güzellik salonlarına yönelik ATO yeni yönetim kurulu ile her sene Ankara’da bir gün geleneksel mesleki eğitim planımız var. Saç ve güzellik üzerine şovlar ve eğitimlerin olduğu dolu bir günü geleneksel olarak yapmak istiyoruz.

Burası bir Sivil Toplum Örgütü. Devletimize iletilmesi gerekenleri gerekçeleri ile iletir sonuç almaya çalışırız. Karar mercii devlettir. Bizler hedefler koyup o hedeflere doğru adımları, girişimleri yapmakla yükümlüyüz. Kimsenin şahsi olarak tatmin olması için bu işe girmedik mesleğimize yapılanın daha fazlasını yapmaya geldik ve mesleğimizi en iyi şekilde temsil ediyoruz.

Mesleğimiz için uzun soluklu olan bürokratik işleri takip edip, sorunları öncekileri nasıl başardıysak çözmeye uğraşacağız. Bizim ulaştığımız bu seviye meslektaşlarımızın sayesinde oluştu. Bizim en büyük sorumluluğumuz meslektaşlarımıza sorunları dile getirmek ve sonuç alıcı girişimlerde bulunmak. 43 komite üyeleri olarak arkadaşlarımızla, meslektaşlarımızdan aldığımız güçle devam ediyoruz.

Ankara ve bütün Türkiye Ticaret Odaları ve meslek odaları ile iletişim halindeyiz. Çalışmalarda aldığımız sonuçları paylaşıp hemen uygulanmasını sağlıyoruz. ATO 43. Komite olarak, tüm Türkiye’de berber, kuaför ve güzellik salonlarının hizmetindeyiz.

 

Editörün Notu: Göksel Ayrancıgil önümüzdeki seçimlerde de adaydır.

Önerilenler

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler