fbpx

Adaylarla konuştuk: İsmet Şahin-Ankara

Kategori

Kuaför ve Berber Meslek Odası seçimleri yaklaşıyor.

Ankara Kuaförler Odası için adaylardan İsmet Şahin ile konuştuk.

Sizi özetle tanıyabilir miyiz?

1955 Trabzon doğumluyum. 1966 yılında Ankara Kızılay  semtinde mesleğe başladım. 1978’de Keçiören Aşağı eğlence semtinde ilk salonumu açtım. 1990 yılında Keçiören bölgesi kuaförlerinden oluşan büyük bir gençlik şovu düzenledik. 1990 yılında etlik futbol takımını kurarak semtler arası turnuvada şampiyon olduk. 1996 yılında Ankara Kuaförler odası yönetimine girdim. 1996-2010 yılları arasında Ankara Kuaförler Odası’nın ikinci başkanlığını ve sektörel dergimiz başkent mecmuasının 14 yıl boyunca editörlüğünü yaptım. Yurt içi ve yurt dışında birçok seminerler yarışmalar ve şovlarda bulundum.

Adaylarla konuştuk: İsmet Şahin-Ankara

Aday olmaya neden karar verdiniz?

Oda yönetimine giren, başkan olan arkadaşlarımız maalesef işlerini kaybedebiliyor, ben şuan 62 yaşındayım, artık sanat ve meslek adına  tecrübelerimin dürüst şeffaf ve ilkeli bir şekilde gelecek nesillere aktarmamızın bir yönetim ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için  aday oldum.

Mevcut oda yönetiminin ne tür eksikleri var?

Odalarımızın yetkilerinin bir çoğu elinden alınmıştır. Maalesef muhtarlık görevi yapar haline gelmiştir. Bu meslekte olmazsa olmaz, üç şey var; EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM… Tekrar eski hak ve kanunlarımızın işler hale gelmesi için yaptırım gücünü kazanmamız gerek.

Neler planlıyorsunuz? Hedefleriniz nelerdir? Ne fark yaratacaksınız?

Hedeflerimizin ilk sırasında kuaför camiasında birlik ve beraberliği oluşturacağız. Ön planda belgesiz ve kaçak salonların denetlenmesi için gerekli mercilerle iletişime geçeceğiz.

Salonlarımızda fiyat politikasında taban tarifenin oluşturulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. KDV oranları esnaflarımızı zor durumda bırakmakta bunun çözüm noktalarını zorlayacağız.

Odamızın merkezi eğitim salonu ve lokal olmak üzere 3 bağımsız mülkü var. Buraları daha işler hale getirmek, hatta akademi düzeyinde üyelerinde eğitim veren merkezleri oluşturmak ilk işlerimizden biri olacaktır.

Çırak, yardımcı ve kalfa sorunu hat safhada ve eğitimsizler. Akademimizde bu arkadaşlarımıza mesleki formasyonlar, iletişim, beden dili ,moda ve trend konularında açılacak dersliklerde uzman öğreticiler eşliğinde eğitime devam edilecektir. Ticaret odasına kayıtlı olan değerli meslektaşlarımızı gerçek meslek odalarına transfer edeceğiz. Yönetim kurulumuza alacağımız bayan arkadaşlarımızın arasından seçeceğimiz konusunda uzman 1 müdür 3 öğretmen atayacağız.

Ruhsatsız çalışan kuaförler var. Bu soruna nasıl çözüm bulacaksınız?

DENETİM, DENETİM, DENETİM… Bu arkadaşlarımızın salonlarını odamızda görevli ve belediyelerle entegre çalışacak bir ekip denetimlerini yapacaktır. Gerekli zaman dilimi içerisinde eksikliklerini tamamlayarak faaliyetlerini sürdürmeleri sağlanacaktır.

Eleman sorunu konusunda çözüm önerileriniz neler?

Akademimizde oluşturacağımız  birimde 18 /25 yaş arası gençlerimizi mesleki tüm branşlardan eğitim aldırarak branşlarında uzman hale getirdikten sonra Ankara’nın  tüm semtlerinde işlerin yoğun olduğu günlerde üyelerimizin talepleri doğrultusunda bu arkadaşlarımız günlük haftalık aylık olarak o salonlarda çalışacaklardır. (Bu arkadaşlarımızın maaş ve sigortaları odamız tarafından karşılanacaktır. Üyelerimize vermiş olduğu bu  hizmet karşılığında odamıza ücret ödeyeceklerdir.)

Odanızın gelir gider bütçesi hakkında ne söyleyeceksiniz? Siz bu konuda neler yapacaksınız?

Şu an var olan yönetimin bilanço hesap ve kitap işlerini hiçbir üye bilmemektedir. Genel kurulda el kaldırılarak içeriğine  bakılmadan yönetimler ibra olmaktadır. Bizler yönetime gelirsek daha önce çıkarmış olduğumuz Başkent adlı sektörel dergimizde yönetim kurulunun belirleyeceği takvim doğrultusunda  gelir, gider tablosunu yayınlayarak üyelerimizin bilgilendirilmesini sağlayacağız.

Size göre kuaförlerin üç ana sorunu nedir?

Kalifiye eleman, KDV, Taban fiyat olmaması,

İlave etmek istediğiniz başka bir şey?

HAİRST olarak sizlere kuaförler ve yöneticileri hakkında bu çalışmaları yapmanız çok manidar. Sizlere müteşekkiriz. Başkent Ankara Kuaförler Odası Başkan Adayı olarak sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Teşekkürler.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz