fbpx

Adaylarla konuştuk: Haydar Alkoç

Kategori

Kuaför ve Berber Meslek Odası seçimleri yaklaşıyor.

İstanbul Kuaförler Odası için adaylardan Haydar Alkoç ile  konuştuk.

Adaylar ile konuştuk: Haydar Alkoç

Aday olmaya neden karar verdiniz?

Uzun yıllardır mesleğin içindeyim. Odamızın 2. Başkanlığını yapmaktayım. Kuaförlerin bir bütün halinde görünmesi, bu mesleği ilkeli bir şekilde icra etmeleri temelinde faaliyetlerde bulunmak ve odamızın sürdürülebilir bir ekolü olmasını sağlamak isteğim ve mevcut başkanımız Oktay Erkal’ın da şahsımı aday göstererek, aday olmayacağını açıklaması üzerine, sektörümüzün birçok kesiminden destek almam akabininde aday oldum.

Adaylar ile konuştuk: Haydar Alkoç

Siz neler planlıyorsunuz? Hedefleriniz nelerdir?

Uzun zamandır profesyonel bir kadro ile hazırladığımız programımızın uygulayıcısı olacağız. Bu projelerin tamamı odacılık tarihinin en kapsamlı ve gerçekçi çalışmalarını içermektedir.

Başta kuaförleri bir toplululuk haline getirebilmek için derhal bir heyet kuracağız. Yıllardır süregelen ve ağızlara pelesenk olmuş, ‘odanın mülkü olacak, sizi en iyi ortamlarda karşılayacağız’ gibi vaatleri çok kısa bir sürede gerçekleştireceğiz. Odamızın ilk 2 aylık faaliyetleri sonucunda kuaförlerin oda yönetimine ve meslek odalarına olan inançlarını sağlayacağım.

Odayı aktif hale getirmek gerekiyor. Sadece aidatlar ile olmuyor. Hizmet istediğiniz zaman belirli bir personel olması lazım. Profesyonel kadrolar bulmak gerekiyor.

Ruhsatsız çalışan kuaförler var. Bu soruna nasıl çözüm bulacaksınız?

Bizler bu mesleği bu denli dürüst bir şekilde ifa ederken, hiçbir kaydı olmadan, mesleki tecrübeleri yetersiz ve hukuki bir çok sorumluluklarını yerine getirmemiş kaçak kuaför salonlarıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Nasıl Yapacağız;
Haksız rekabet yapan salonlarla mücadele için özel bir birim oluşturacağız. Bu birimimizin adı ‘beyaz masa’ olacak. Birimimiz Belediye, SSK, Vergi daireleri ve bir üst kuruluşumuz ile birlikte tam bir uyum içerisinde çalışacaktır.

Hep Beraber Mücadele Edeceğiz

Diyelim karşınızda açılmış olan bir salon var ve bu salonun hukuk dışı çalıştığını biliyorsunuz. Yapmanız gereken özel birimimize kaçak, ruhsatsız, diplomasız veya hukuksuzca bir eylem içinde olduğunu düşündüğünüz salonun görsellerini ve adresini göndereceksiniz. Haksız rekabetle mücadele birimimiz hukuk dışı olduğu düşünülen salon ile alakalı irtibata geçip derhal gereğini yapacaktır. Yapılan şikâyetler yalnızca birimimiz tarafından bilinecek ve şikayeti yapan kişiler gizli kalacaktır. Özel birimimiz yaptığımız hukuki çalışmaları ve neticelerini 15 gün içerisinde yazılı olarak tarafınıza bildirecektir.

Bu mücadele esnasında göstermiş olduğumuz tutumdan etkilenecek kuaför dostlarım maksimum düzeyde bu mücadelemize katılacağınızdan eminim.Adaylar ile konuştuk: Haydar Alkoç

İstanbul kuaförler odasının gelir gider bütçesi hakkında ne diyeceksiniz?

Yasalar çerçevesinde odamızın gelir kalemleri oldukça kısıtlıdır. Var olan kira, elektrik , personel ve muhtelif giderleri göz önünde bulundurduğumuzda odamızın ekstra gelir kalemleri üretmesine ihtiyaç var. Odamızın kamu yararına faaliyet gösterecek bir şirkete ve vakıfa ihtiyacı var. Bunu gerçekleştirip kasasında sürekli para olan ve icraat yapabilen bir yapıya dönüşeceğiz.

Adaylar ile konuştuk: Haydar Alkoç

Size göre kuaförlerin üç ana sorunu nedir?

  1. Topluluk halinde görünmememiz
  2. Haksız rekabet
  3. Kalifiye personel eksikliği

Teşekkür eder, başarılar dileriz.

İstanbul Kadın Kuaförleri ve Manikürcüler Odası Başkan Adayı Haydar Alkoç’un web sitesini de inceleyebilirsiniz:
http://www.haydaralkoc.com/

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz