11 Mayıs için endişe var!

Kuaför/berber salonlarının açılmasına ilişkin karar bir taraftan sevindirirken, diğer taraftan da tedirginlik yok değil.

Uzun zamandır kapalı olan kuaför/berber salonlarının faaliyete geçeceği tarih 11 Mayıs olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanır açıklanmaz, sektöre büyük bir sevinç dalgasının yayıldığını hepimizi biliyoruz.

Tabii ki belirli kurallara bağlı olarak açılması gereken işletmeler için detaylar bekleniyor ve pek çok işletme hazırlıklarına başladı bile.

Kararın ardından kuaförlerin cep telefonlarının susmadığını ve randevu taleplerinin yoğunluğunu hepimiz biliyoruz. Hem tekrar işe geri dönüş heyecanı hem de ekonomik tahribatın yarattığı etkiler nedeniyle olumlu olarak karşılanırken; pandeminin getireceği riskler de pek çok işletmeyi ve çalışanı düşündürüyor ve bu kararın erken alındığının altını çiziyorlar.

Alınan karara rağmen işletmesini bir süre daha açmamayı tercih eden kuaför/berberler de yok değil. Burada altı çizilen konu ise; önce sağlık mı yoksa ekonomi mi? Bu nedenle, bir taraftan açılış haberi sevindirirken diğer taraftan endişeler diz boyu…

Ne yapmalı?

Özel bir sağlık riski taşıyanların özellikle çok dikkatli olması gerekiyor. Geçen hafta yaptığımız canlı yayın konuğumuz Dr. Fatoş Karahasan’ın özellikle altını çizdiği kuaför salonlarının ‘klinik’ gibi hizmet vermesi gerekliliği önemli bir saptama.

Klinik derken?

Gerek kendinizin gerek ailenizin, iş arkadaşlarınızın ve salon misafirliğinin güvenliği ve risklere karşın tabii ki; Bilim Kurulu’nun bildireceği kurallar önem taşıyor. Bu önlemlere dikkatle uyulması, herhangi bir gevşeme olmaması büyük önem taşıyor. Bu anlamda işletmenizde gereken hazırlıklar yapıldı mı? Yapılan hazırlıklar konusunda içiniz rahat mı? Yapmış olmak için mi, yoksa gerçekten yeteli önlemler mi sorularına iç sesinizi dinleyerek cevap vermeniz önemli.

Bugün en steril ortamlar olan hastanelerde bile doktorlar, hemşireler arasında dahi kayıplar söz konusu iken alacağınız önlemlerden emin olmanız hayati öneme sahip.

Markanız ve kişsel imajınız!

Bir diğer önemli konu yine konuğumuzun altını çizdiği markanız ve yıllar boyunca yaratmış olduğunuz imajınız. Önlemler konusunda en düşük hassasiyetin getireceği risklerden en önemlisi işletmenizde her hangi bir vakanın yaşanması sonucu işletmenin karantinaya alınması ve bununun kulaktan kulağa yayılarak getireceği negatif etki!

9 Mayıs 2020 Cumartesi günü canlı yayın

Kuaförler Derneği Başkanı Mahmut Ebil instagram hesabımızda (@hairistcomtr) bizimle dernek olarak düşündükleri önlemleri paylaşacak. Ortak akılla ve Bilim Kurulu’nun bildireceği kararlarla bağlantılı olarak yorumlarını ve aldıkları tedbirleri Mahmut Ebil’den dinleyeceğiz. İlginizi çekecek ve bilgi alma imkanı bulacaksınız!

Önerilenler

Benzer İçerikler

1 Yorum