fbpx

Serhat Şengül ile styling hakkında…

Kariyer Eğitim Kurumları’nda Styling dersleri veren, Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Serhat Şengül ile beraberiz..

Serhat Şengül
Serhat Şengül

Estetica: Sizi tanıyabilir miyiz?

Serhat Şengül: Kimya Mühendisliği mezunuyum. İşletme yüksek lisansı yaptım. Finans sektöründe pazarlama departmanında çalıştım. Askerden geldiğim zaman bu işi yapmak istemediğime karar verdim. Erkek modası, yaşam tarzı, mekan, seyahat üzerine eğildim. Sirhotsyle.me websitesini açtım. Moda eğitimi aldım. Çok kısa süre içerisinde Vogue ile yolum kesişti. Esquire dergisinde çalıştım. Harper’s Bazaar, Marie Claire, Forbes, Alem, Oggusto.com, All, Based Istanbul, Sabah Daily için içerik geliştirdim. 1 yıl L’APPART PR’da çalıştım. Kendi işimi kurdum. Rack Showroom’u açtık. Defileler organize ediyoruz. Çekimlere styling yapıyorum. Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyim. Kariyer Eğitim Kurumları’nda da Styling dersleri veriyorum.

Estetica: Styling ve stilistlik arasındaki fark nedir?

Serhat Şengül: Stilistlik bir kıyafeti çizmek, bir kombini tasarlamak, onu kağıda dökmektir. Artistik ve teknik çizimi yapılır. Stilistin tasarladığı ürün üretilir biz de kombinleriz. Saçı, makyajı, bütün görünümü tamamlarız.

Estetica: Vücut kusurlarını örtmek için çeşitli tüyolar verebilir misiniz?

Serhat Şengül: Boyu kısa olanı uzun göstermek, kusurlu tarafı örtmek için bazı tüyolar var. Bu bir denge oyunu. Bacağınız kısaysa daha uzun göstermek için yüksek bel pantolon, İspanyol paça giyebilirsiniz altına aynı renkte platform topuk bir ayakkabı seçebilirsiniz. Erkeklerde takım elbise giyinirken boyu kısa erkeklerin tek düğme ceket tercih etmesi gerekiyor. Ceket boyunu kısaltarak gövdelerini daha uzun gösterebilirler. Kısa boylu bir kadının bilekten bağlı ten rengi dışındaki bir ayakkabı giymesi yanlıştır. Saç kesiminden, kullanılan aksesuara, makyaja kadar hepsi ile geçerli. Kısa boylu bir kadının saçını kabarık kullanarak kendisini uzun gösterebilmesi mümkün.

Estetica: Styling süreci nasıl gelişiyor? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Serhat Şengül: İlhamı sokaktan da bulursunuz. Bir gün batımı size ilham verebilir. Koleksiyonların ilhamı neyse biz de onlardan ilham alabiliyoruz. Markadan doğru brief alıp marka kimliğine uygun, müşteri kitlesini korkutmadan bir yere taşımak gerekiyor. Dergi sürecinde styling yaparken bir hikaye yaratmak, o hikayeyi doğru anlatmak gerekiyor.

Estetica: Defile stylingin detayları hakkında bilgi verir misiniz? Kuaförler ile yaptığınız işbirliğini anlatır mısınız?

Serhat Şengül: Defile stylinginde tasarımcılar ile çalışıyoruz. Tasarımcılara uygun önerilerde bulunduğumuzda onlarla hemfikir olduğumuzda saç, makyaj briefleri hazırlıyoruz. Saç ekipleri ile briefler doğrultusunda bir prova günü yapıyoruz. Saç aksesuarları bol olabilir, ek saçlar kullanılıyor olabilir, renklendirme yapılacak olabilir, dolayısıyla bunların nasıl uygulanacağını makyajla birlikte bir prova yapar öyle görürüz. Böylelikle hayal ettiğimiz gibi işler çıkar. Saç ekiplerinin de çok büyük desteğini görüyoruz. Yeni piyasaya çıkmış ürünler ile bizi yönlendirebiliyorlar. Bu çok teknik bir konu. Benim ulaşmak istediğim görüntüyü çok değiştiren bir şey saç ve makyaj. Doğru anlaştığınız ekipler ile daha iyi iş çıkarabiliyorsunuz.

Röportajın tamamını Estetica Dergisi Yaz Sayısında bulabilirsiniz.


Abone olmak için hemen formu doldurun, arayalım…

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz