Eğitim Dosyası: Akel Akademi

Mezun olduğu Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümünde ders veren Gülşah Akın son derece özenli ve mükemmeliyetçi bir eğitmen. Bu duruşunu da 2010 senesinde kurmuş olduğu Akel Akademi’ye yansıtıyor.

 

Akel Akademi, kurum felsefesi ve doğru yaklaşımlarıyla öne çıkıyor. Gülşah Akın ile Akel Akademi’nin eğitim yapısını konuştuk. Öğrencilerden görüş aldık ve kişisel gelişim dersleri ile öğrencileri iş hayatına hazırlayan eğitmen Çağrı Akbulut’tan bilgi aldık.

 

294529628

 

HAIRiST Online: Akel Akademiyi tanıtır mısınız? En çok hangi eğitim tercih ediliyor?

 

Gülşah Akın:  Akademimizde Foto Epilasyon (IPL), Masör & Masöz, Kalıcı Makyaj, Protez Tırnak, Plastik Makyaj, Manikür & Pedikür, Profesyonel Makyaj, Güzellik Uzmanlığı ve Kuaförlük eğitimleri veriliyor.

 

Güzellik Uzmanlığı en çok tercih edilen bölümümüz. Bu alanda 300’den fazla öğrencimiz var. Akademimize Yüksek Okullardan mezun olup, eğitimini desteklemek için katılanlar var.  İran, Azerbaycan, Gürcistan, Almanya’dan da öğrencilerimiz geliyor.  

 

HAIRiST Online: Son zamanlarda akademilere ilgi arttı. Kuaförlük sektöründeki bu değişikliğin kaynağı nedir?

 

Gülşah Akın: Eskiden aileler çocuklarını sektörde yetişmeleri için güzellik merkezlerine ya da çıraklık yapmaları için kuaför salonlarına gönderiyorlardı.

 

15-16 yaşlarında bir çocuğu salona gönderdiğinizde bir sene içerisinde çok fazla şey öğrenmiyor. Çünkü kuaför çırağa bir şeyler öğretmeden önce onu belli alanlarda eğitiyor. Çay getir, bu servis böyle yapılır, şurayı temizle derken çırak salonda yapılan işleri kaçırıyor.

 

Akel Akademi’de öğrenci akademiye geldiği günden itibaren saça dokunuyor, hissediyor ve salonda bir çırağın öğreneceği her şeyi daha kısa bir zaman içerisinde öğreniyor. Hiçbir kuaför yanındaki çırağına saatlerce bir şey öğretemez. Çünkü aynı zamanda servis yapıyorlar. Bizim eğitimlerimizde yaş kriteri de yok. Bu yüzden rahatlıkla gençleri sektöre hazırlıyoruz.

 

HAIRiST Online: Kuaförlük kursu ne kadar sürüyor?

 

Gülşah Akın: Kuaförlük kursumuzun süresi beş ay. Bu sürede öğrenci kuaför mü oluyor diyenler var. Biz böyle bir şey söylemiyoruz. Bu mesleğe haksızlık olur. Biz sadece öğrencinin çıraklık kısmını atlatmış oluyoruz.

 

Öğrenci müfredattan geçiyor, biz de bunun karşılığında onları sınava tabii tutuyoruz ve Milli Eğitim onaylı bir sertifika veriyoruz. Bu sertifika ile çalışmaya hak kazanıyorlar.

 

HAIRiST Online: Akel Akademi’nin diğer akademilerden farkı nedir?

Gülşah Akın: Öğrencilere sağladığımız eğitim konusunda çok iddialıyız. Mezun olduktan sonra eksik hissettikleri konuları konuk öğrenci olarak derslere girip tamamlayabiliyorlar. Bunun için ekstra bir ödeme de yapmıyorlar.  Öğrenciler iş hayatına başladıktan sonra da desteğimizi sürdürüyoruz. Hiç beklemedikleri bir cilt yapısıyla karşılaştıklarında bizi arıyorlar. Bu yüzden öğrencilerimiz tekrar buraya gelip başka eğitimler de alıyorlar. Devamlılık bizim için çok önemli.

 

Öğrenci çalıştığı yerde Akel Akademiyi temsil ediyor. Güzellik firmaları bizden mezun olan öğrencilerden çok memnun olduklarını söylüyor. Bunları duymak bizi çok mutlu ediyor.

 

Biz burada aynı zamanda öğrencilere yaşam koçluğu yapıyoruz. Sizin de salonunuz olabilir, yurtdışında eğitimlere, etkinliklere gidebilirsiniz diyerek onlara motivasyon sağlıyoruz. Öğrencilerle her şeyi belli bir disiplin çerçevesinde konuşuyoruz. Hedefler koyuyoruz ve onlardan kendileri için hedef belirlemelerini istiyoruz.

 

Özellikle orta yaş üstü kadınlar, çalışma hayatına başlayınca özgüvenleri yükseliyor. Onları sürekli motive ediyorum. Sihirli değnek değmiş gibi her şeyi yapacağınıza inanın diyorum.

HAIRiST Online: Akel Akademi kaç senedir var. Ortalama kaç kişi mezun olmuştur?

 

Gülşah Akın: Dört senedir eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Bu süre içerisinde 700’den fazla öğrenci mezun olmuştur. Çoğu da sektörde çalışıyor. %65’ini işe yerleştirdik. İsteselerdi hepsini yerleştirebilirdik ama mezunlardan bir kısmı kendi işlerini açmak istiyor ya da çalışmak istemiyor.

 

HAIRiST Online: Eğitmen bulmakta zorluk çekiyor musunuz?

Akademimizde dört senedir tüm eğitmenlerimiz aynı. Çok iyi bir ekip ile çalışıyorum.  Üniversitelerde çok yetenekli ve başarılı olan öğrenciler Akel Akademi’de ders veriyor.

 

Kurs dışında da öğrencilerle çok keyifli vakit geçiriyoruz. Etkinlikler düzenliyoruz. Sadece iş odaklı değiliz. Burada tam anlamıyla bir aile ortamı var.

 

HAIRiST Online:  Türkiye’de kuaförlük sektörü  için okullar ve akademiler ile birlikte yeni bir yapılanma söz konusu. Kuaförlüğün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Gülşah Akın: Kuaförlük sektöründe bu dönem bir geçiş dönemi. Herkes eğitime destek veriyorsa, yeni yetişen nesile karşı anlayışlı olmak gerekiyor. Kazanmak çok zordur, kaybetmek çok kolay. Mesleği sevdirmek ve onları sektöre kazandırmak gerekiyor.

 

Çağrı Akbulut – Akel Akademi Estetisyenlik, Manikür Pedikür ve Makyaj Eğitmeni

Bizim sektörümüz hizmet sektörü, bu yüzden müşteriler ile ilişkiler çok önemli. Öğrencilere mesleki ahlakın önemini anlatıyoruz. Bilgiyi her şekilde verirsiniz ama öğrenci kendi karakterini yansıttığı an işyerinde de özel hayatında da başarılı olur. O yüzden kişisel gelişim dersi bizim için en önemlisidir. Diplomaları her şeyi kapsıyor ve kendi tercih ettikleri alanda uzmanlaşıyorlar. Bu onlar için büyük avantaj.

 

Hatice Yıldız – Akel Akademi Estetisyenlik Bölümü Öğrencisi

Burada teorinin önemini anladım. Akel Akademi sadece eğitim vermekle kalmıyor. Burada ben özgüvenimi kazandım. Her anlamda eğitmenlerim bana çok destek oldular. Kendimi keşfettim. Derslerde müşterilerle olan diyalog nasıl olmalı gibi çok önemli konuları konuşuyoruz. Eğitmenlerimiz kitaplar öneriyorlar. Ben kendime hedef koymayı hiç bilmiyordum. Şimdi hedeflerim var. Her şeyin bambaşka olacağına inanıyorum.   

 

Esra Solmaz – Akel Akademi Kuaförlük Bölümü Öğrencisi

Akel Akademi’de kuaförlük, manikür pedikür dersleri alıyorum. Her konuda bilgim olmasını istiyorum, sürekli yenilikleri araştırıyorum. Hedefimi hep bir adım ileride tutuyorum. Bir gün kursa gitmeyince sıkılıyorum. Daha önce muhasebe işiyle uğraşıyordum. Ama mutlu değildim. Şu an çok mutluyum.

 

Akel Akademi’ye sektöre kazandırdıkları için, Gülşah Akın’a paylaştığı bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here